#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Tureckou centrální banku vede poprvé v historii žena

9. června 2023
Erdogan ji jmenoval, aby skoncovala s jeho "erdoganomikou", která fatálně ničí liru.

Tureckou centrální banku vede poprvé v historii žena, Hafize Gaye Erkan. Trhy sází na to, že má za úkol skoncovat s „erdoganomikou“. Zřejmě už i samotného Erdogana se totiž podařilo přesvědčit, že cestou pekelnou je jeho boj s pádivou inflací prostřednictvím nastavování nizkoučkých úroků, jen zčásti kompenzovaného velmi drahými intervencemi na posílení liry. Zbavil se tak dosavadního šéfa centrální banky, jenž mu na cestě do pekel šel velmi loajálně na ruku.

Lira se ovšem dále propadá i po jmenování nové šéfky centrální banky. Jde o důsledek zásahu ministra financí Mehmeta Simseka, který je zřejmě tím, kdo Erdogana přesvědčil jak ke skoncování s „erdoganomikou“, tak ke jmenování Hafize Gaye Erkan do čela centrální banky. Ukončení „erdoganomiky“ totiž nemůže proběhnout ze dne na den a bez dopadu.

Ministerstvo financí pod Simsekovým vedením nařídilo centrální bance, aby „ubrala plynu“ z intervencí na podporu liry. To je tedy teprve začátek konce „erdoganomiky“. Turecká centrální banka totiž intervenuje za silnější liru skrze její nákupy v podání státních bank, které dohlíží.

Jestliže nyní intervence na Simsekův pokyn slábne, znamená to, že Turecko prodává méně amerických dolarů ze svých devizových rezerv, aby tak liru stahovalo z trhu. Ta si tudíž musí do značné míry „poradit“ bez této podpory. A slábne. A slábnout bude i dále.

Odstranění podpory je tedy nutně bolestivým prvním krokem k odstranění „erdoganomiky“. Takže i když jeho důsledkem lira dále slábne – dnes ráno na historické minimum i vůči české koruně (1 lira padá jen na 0,924 koruny, přičemž na počátku Erdoganova prezidentování roku 2014 stála lira i přes 10,50 Kč) –, trhy důvod tohoto slábnutí vnímají pozitivně. Protože zkrátka intervenci nešlo provádět donekonečna. Protože ani zásoby dolarů v tureckých státních sejfech nejsou bezedné. Což zřejmě tedy konečně došlo i samotnému Erdoganovi.

Nová šéfka centrální banky má – podobně jako o minulém víkendu jmenovaný ministr financí Simsek – za sebou působení ve vysokých patrech amerického finančnictví. Pracovala v Goldman Sachs, a dokonce se dělila o nejvyšší ředitelský post v bance First Republic, jež zkolabovala letos v květnu. To už v ní ale nově nastupující šéfka turecké centrální banky déle než rok nepracovala.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře