#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Po prvním atentátu na hlavu státu v dějinách EU zatím mezinárodní investoři na občanskou válku na Slovensku nesázejí

16. května 2024

Cena a výnos slovenských dluhopisů se dnes naopak vyvíjí nejpříznivěji ze všech zemí EU.

Po prvním atentátu na hlavu státu v historii EU by jeden čekal propad ceny dluhopisů… Jenže slovenské dluhopisy dnes zdražují nejvíce ze všech zemí EU (graf 1 níže) a slovenské vládě dnes klesají relativní náklady půjčování nejvýrazněji ze všech zemí EU (graf 2); výnos slovenských dluhopisů klesá vůči výnosu německých dluhopisů nejvýrazněji v EU.

Lze tedy říci, že trhy nepředpokládají, že by Slovensko v důsledku včerejšího vícečetného postřelení slovenského premiéra Roberta Fica mělo zabřednout do jakkoli vyhrocenější a vleklejší politické krize. Už vůbec pak trhy nemíní, že by Slovensko mělo stát na prahu občanské války, jak včera v reakci na pokus o atentát emotivně varovali někteří slovenští politici. V takovém případě by cena slovenských dluhopisů citelněji klesala a jejich výnos – a výnos v porovnání s výnosy dluhopisů německých, obecně vnímaných jako etalon kvality a bezpečnosti – by naopak znatelněji rostl. Kvůli zvýšené nejistotě ohledně budoucích možností Slovenska čelit možné platební neschopnosti.

Zde konkrétně komentujeme vývoj slovenských dluhopisů pětileté splatnosti. Podobný vývoj lze ovšem vysledovat také u těch s dvouletou splatností. To jsou přitom tedy období splatnosti, která může nejvíce ovlivnit fiskální politika současné Ficovy vlády. V případě dluhopisů například desetileté splatnosti už tomu tak je v menší míře, neboť jejich splatnost nastane v době dlouho po skončení řádného funkčního období nynějšího Ficova kabinetu.

Cena slovenských dluhopisů (zde konkrétně pětileté doby do splatnosti) se dnes vyvíjí nejpříznivěji ze všech zemí EU (viz druhý číselný sloupec). Zdroj: Bloomberg

Výnos slovenských dluhopisů (zde konkrétně pětileté doby do splatnosti) se dnes v porovnání s výnosem dluhopisů německých, obecně vnímaných jako etalon kvality, vyvíjí nejpříznivěji ze všech zemí EU (viz třetí číselný sloupec). Zdroj: Bloomberg

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře