#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Mezinárodní investoři dnes přijali zvolení Pellegriniho příznivě.

8. dubna 2024

Výnos slovenských dluhopisů rostl jedním z nejslabších temp v EU, slaběji než českých či německých.

Mezinárodní investory nijak nezneklidnilo víkendové zvolení Petera Pellegriniho slovenským prezidentem. Dokonce lze tvrdit, že jej přijali příznivě. Slovensku tak dnes narůstal úrok, za který si od mezinárodních investorů půjčuje, jedním z nejpomalejších temp v EU.

Dnes krátce před 17:30 hod. si výnos desetiletého dluhopisu vlády Slovenské republiky připisoval oproti páteční uzavírací hodnotě 1,8 bazického bodu, plyne z dat agentury Bloomberg (viz tabulka níže; 6. sloupec). To bylo jedna z nejnižších hodnot daného ukazatele v EU. Pro srovnání, desetiletý dluhopis německé vlády si v téže době za dnešek připisoval 4,3 bazického bodu, desetiletý dluhopis vlády České republiky 6,1 bazického modu, a desetiletý dluhopis maďarské vlády dokonce 7,5 bazického bodu.

Výnos dluhopisů v podstatě odráží jejich rizikovost. Čím rizikověji mezinárodní investoři daný dluhopis nahlíží, tím vyšší výnos žádají. Tím vyšší úrok tedy emitent takového dluhopisu – třeba vláda některé ze zemí EU – za své půjčování platí.

Pokud by mezinárodní investoři usoudili, že se po víkendových prezidentských volbách zvyšuje riziko půjčování Slovensku, žádali by výrazně vyšší výnos než ještě v pátek. K ničemu takovému ale nedošlo. Mezinárodní investoři tudíž nepředpokládají, že Slovensko v důsledku víkendové volby samotné jakkoli zásadněji změní své vnitropolitické a zahraničněpolitické směřování. Počítají nadále s tím, a dávají na to své peníze, že, jak ostatně sám Pellegrini ujišťuje, Slovensko chce být a bude plnohodnotným členem jak EU, tak NATO.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře