#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Ocelárny US Steel můžou být na prodej

13. srpna 2023
Jeden z největších zaměstnavatelů na Slovensku, ocelárny US Steel, může být na prodej. O podnik se přitom zajímal i český miliardář Pavel Tykač.

Jeden z největších zaměstnavatelů na Slovensku, ocelárny US Steel Košice, může být na prodej. Prodej by potenciálně ohrozil pracovní místa tisíců jeho zaměstnanců. Kolos US Steel podle své dnešní zprávy (viz níže) zvažuje prodej svých částí nebo celého podniku, možná doprovázené stažením z burzy. Největším akcionářem US Steel je nyní společnost BlackRock, největší správce majetku na světě.

Podnik US Steel ve své zmíněné dnešní zprávě uvádí, že přijal ke zvážení nevyžádané nabídky na odkup jednotlivých svých částí i podniku jako celku.

O prodeji konkrétně US Steel Košice se hovoří řadu let, nyní by tedy mohl být prodej košického závodu, největšího zaměstnavatele východní částí Slovenska, definitivně zpečetěn. O koupi košických oceláren se v poslední době zajímal například český miliardář Pavel Tykač nebo maďarský petrochemický podnik MOL. US Steel se svých dalších závodů v Evropě, konkrétně v Srbsku, již zbavil.

Spekulace o prodeji US Steel Košice jsou na Slovensku tradičně politicky třaskavým tématem, a pokud by se nyní opět rozhojnily, mohou promluvit do napjaté atmosféry před blížícími se tamními parlamentními volbami.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře