#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Manchester United je na zčásti na prodej. Musk ale zájem nemá

17. srpna 2022

Na prodej je podíl v Manchesteru United, zatím podíl menšinový. Uvádí to agentura Bloomberg. Slavný anglický fotbalový klub vlastní od roku 2005 americká rodina Glazerů.

Klub přes odpor podstatné části fanouškovské základny pořídil již zesnulý realitní magnát Malcolm Glazer. Ten zemřel v roce 2014. V polovině předminulého desetiletí za klub zaplatil v přepočtu dle tehdejšího kursu postupně necelých 40 miliard korun. Nyní má mít Manchester United hodnotu zhruba 150 miliard korun, uvádí agentura Bloomberg.

Většinový podíl v klubu nyní vlastní šest Glazerových dětí. Právě tito potomci nyní zvažují prodej menšinového podílu v klubu a nelze vyloučit, že časem by klub mohl většinově ovládnout nový investor.

Zakladatel automobilky Tesla Elon Musk dříve během dneška tweetoval, že Manchester United kupuje, ale posléze tvrzení vzal zpět s tím, že šlo pouze o žert. Je ale možné, že Glazerovi jako jednoho z možných zájemců o odkup menšinového podílu oslovili právě Muska.

Akcie klubu, jež se menšinově obchodují na burze v New Yorku, v reakci na Muskův tweet přechodně během obchodování před otevřením parketu vyskočily o 17 procent, ale pak svůj růst převážně umazaly.

Glazerovi přivedli legendární klub „rudých ďáblů“ do velkých dluhů. Ostatně Malcolm Glazer klub na dluh z velké části pořídil. Dluh nyní činí v přepočtu přes 18 miliard korun, bez započtení nesplacených poplatků za přestup ve výši přesahující v přepočtu pět miliard korun.

Značné zadlužení Manchesteru United jej nyní kvůli růstu úrokových sazeb a inflaci zatěžuje mnohem více než v minulých letech. Inflace v Británii dnes vystoupala na 40leté maximum, což signalizuje další růst úrokových sazeb na ostrovech, ale i jinde. Klubu, jenž finančně krvácel už během covidových uzavírek, se tak financování dále notně prodraží.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře