#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Korunovace Karla III.

7. května 2023
Korunovace Karla III. zajistí britské ekonomice „čistý zisk“ v přepočtu zhruba 20 miliard korun, plyne z výpočtu Brand Finance. Každý Brit vydělává na monarchii 80 korun čistého ročně.

Včerejší organizačně dobře zvládnutá, úspěšná korunovace krále Karla III. upevnila reputaci britské monarchie. A to v době, kdy se stále vyrovnává s loňským skonem královny Alžběty II. a aktuálními kontroverzemi kolem princů Andrewa a Harryho.

Královská rodina tak má nadále kladný finanční dopad na britskou ekonomiku. Ačkoli její náklady narůstají, zatímco výnosy se tenčí. Vyplývá to z nové analýzy poradenské společnosti Brand Finance (zde).

Korunovace samotná podle Brand Finance zajistí britské ekonomice výnos v přepočtu zhruba 45 miliard korun. Její náklady přitom činí v přepočtu přibližně 25 miliard korun. Celkový „zisk“ z celé akce tak odpovídá v přepočtu 20 miliardám korun. Náklady akce vznikají hlavně v souvislosti s mimořádně vyhlášeným dnem pracovního klidu, připadajícím na pondělí 8. května. Den volna snižuje celkový letošní nominální HDP britské ekonomiky.

Společnost Brand Finance ale vypočítává nejen dopad korunovace, tedy jednorázové záležitosti. Zaměřuje se také na běžné výnosy a náklady, které jsou s monarchií spojeny každoročně. Pro probíhající finanční rok vyčísluje běžné výnosy monarchie pro britskou ekonomiku na v přepočtu přibližně patnáct miliard korun, a to při běžných nákladech necelých deseti miliard korun.

Letos tak monarchie britské ekonomice zajisti „čistý zisk“ zhruba 25 miliard korun, při zahrnutí jak běžného, tak mimořádného „čistého zisku“.

Výnosy pramení zejména ze síly a celosvětového věhlasu značky britské monarchie, která je pozitivním impulsem britskému obchodu, tamnímu turistickému ruchu či globálnímu mediálnímu a kulturnímu zájmu nejen o královskou rodinu, ale i o Británii jako takovou. Náklady souvisí s financováním a apanáží britské monarchie, resp. královské rodiny, které jsou částečně hrazeny z britského veřejného rozpočtu, a dále pak například s bezpečnostními výlohami.

Každému z 67 milionů obyvatel Británie tak monarchie i přes své náklady ročně zajišťuje „čistý zisk“ vy výši tří liber, tedy zhruba 80 korun, vypočítává Brand Finance.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře