#Lukáš Kovanda, Ph. D.

EU hrozí energetická krize, Slovensko či Rakousko totiž nemají náhradu za ruský plyn

11. června 2024

Ukrajina přitom odmítá prodloužit smlouvu o přepravě ruského plynu na jejich území.

Představitelé EU se v rostoucí míře obávají, že celek přijde o ruský plyn, a moc neví, co si mají počít a kde za něj hledat náhradu. Ke konci letoška totiž dobíhá smlouva o přepravě ruského plynu přes Ukrajinu a nebude obnovena. Kyjev prodloužení smlouvy s ruskou stranou odmítá.

Ruský potrubní plyn přitom stále odebírá hlavně Rakousko nebo Slovensko.

Na řadu tak může přijít „fígl“, jenž umožní odstřižení EU od ruského plynu, aniž by na tom ovšem Kreml tratil.

Do ruského potrubí by se vtlačoval plyn původem z Ázerbájdžánu. Ten by pak putoval přes Ukrajinu do EU. Rusko by přitom nahradilo výpadek v dodávkách ázerbájdžánského plynu třetím zemím, který by vznikl právě tím, že by tento plyn nově místo ruského proudil do EU.

„Vlk by se nažral a koza zůstala celá“: EU by mohla říkat, že se odpojila od ruského plynu, Kyjev zase, že ruský plyn už nepřepravuje, a Rusko by nemuselo Evropu držet pod krkem, ba v EU vyvolávat energetickou krizi, jež podle některých expertů nyní hrozí, neboť by finančně „zůstalo na svém“.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře