#Lukáš Kovanda, Ph. D.

ČNB sazby nemění, část trhu je tím překvapena

2. listopadu 2023
Koruna proto posiluje pod 24,50 za euro. Bankovní radu mohlo od snížení sazeb odradit markantní zdražení regulované složky cen elektřiny.

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním zasedání rozhodla ponechat základní sazby na úrovni sedmi procent. Nová prognóza bankovní radní nepřesvědčila, aby sazbu snížili, přestože trh předpokládal, že ji redukují na 6,75 procenta.

Nelze ovšem vyloučit, že ČNB sníží základní sazbu na prosincovém zasedání. Pravděpodobnější v tuto chvíli ale je, že centrální banka sazbu sníží až v prvním čtvrtletí příštího roku. Důvodem je především to, že v té době už bude známý rozsah lednového zdražení, které zejména kvůli pravidelnému přeceňování k začátku roku do značné míry určí celoroční inflací a svým způsobem tak ve velké míře stanoví časování a tempo snižování úrokových sazeb v roce 2024.

Bankovní rada ČNB se mohla k ponechání sazeb na stávající úrovni přiklonit i v důsledku aktuální debaty o markantním zvýšení regulované složky cen elektřiny, jejž Energetický regulární úřad navrhuje od předvčerejška. Zhruba sedmdesátiprocentní nárůst regulované složky může způsobit navýšení celoroční míry inflace v příštím roce o půl procentního bodu až procentní bod, což vytváří citelný tlak na ČNB, aby přistupovala k zahájení procesu snižování sazeb obezřetněji a „dávala si více na čas“.

Koruna v reakci na dnešní rozhodnutí ČNB zpevnila pod 24,50 za euro, a to poprvé od letošního 10. října. Během dneška tak zpevňuje o 0,7 procenta. Zpevnění koruny je důkazem, že podstatná část trhu vskutku sázela na pokles sazeb a odpovídajícím způsobem do kursu již dříve „zacenila“ z něj plynoucí oslabení koruny.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře