#Lukáš Kovanda, Ph. D.

ČNB úroky nemění

29. března 2023
Je pravděpodobné posílení koruny pod 23,50 za euro.

Bankovní rada České národní banky dnes podle očekávání ponechala klíčové úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba se tak dále drží na úrovni rovných sedmi procent, a to už od června loňského roku. Většina bankovní rady ČNB považuje inflační tlaky v české ekonomice sice za poměrně silné, ale ne natolik, aby opodstatňovaly další nárůst úroků, resp. aby přínos takovéhoto nárůstu v jejích očích převážil jeho náklady v podobě dodatečného ochromení ekonomické aktivity, daného zdražením financování spotřeby či investic.

Nynější cyklus zvyšování úrokových sazeb nicméně již ČNB podle všeho završila a i z důvodu vývoje posledních týdnů, zejména tedy v důsledku pádů a otřesů bank v euroamerickém prostoru a jeho důsledků, teď naopak narůstá pravděpodobnost dřívějšího zahájení debaty o úvodním snížení základní úrokové sazby ČNB. K němu by mělo dojít ve druhém pololetí letošního roku. Základní sazba ČNB tak zakončí svoji pouť letošním rokem nejpravděpodobněji na úrovni šesti procent. Výraznějšího snížení se pak dočká v příštím roce, kdy by mohla klesnout až k úrovni tří procent.

Při dnešní tiskové konferenci guvernéra ČNB lze předpokládat stále ještě poměrně jestřábí tón ve vztahu k intervenčnímu režimu ČNB, v jehož rámci centrální banka podporuje korunu – byť od druhé poloviny loňského října výhradně slovně. Dojde podle všeho opět na ujištění, že silná koruna zásadně pomáhá tlumit inflační tlaky v tuzemské ekonomice, což centrální bance umožňuje držet sazby bez změny. Koruna by tak měla i v reakci na tuto pokračující intervenci zpevnit v nadcházející době opět pod úroveň kursu 23,50 koruny za euro.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře