#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Česko včera dovezlo letošní rekordní objem ruského plynu, přes 110 tisíc megawatthodin

30. listopadu 2023

Objem ruského plynu dováženého do Česka znatelně narůstá. Včera podle dat ENTSOG, tedy evropské sítě přepravců plynu, činil objem plynu přepravený ze Slovenska do Česka stanicí Lanžhot více než 123 tisíc megawatthodin (viz graf Bloombergu níže). To je dosavadní letošní nejvyšší údaj. Objem plynu přepravovaného ze Slovenska do Česka stanicí Lanžhot postupně narůstá od začátku letošního října, když předtím byl prakticky po celý letošní rok nulový.

Ministerstvo průmyslu a obchodu nyní uvádí, že během letošního roku až do října, tedy fakticky v říjnu, přiteklo do Česka celkem 79,6 milionu kubíků ruského plynu. Podle dat ENTSOG k přepravě plynu skrze stanici Lanžhot, jak je zachycuje Bloomberg, se letos v říjnu ze Slovenska do Česka přepravilo 88,4 milionu kubíků. Takže přes 90 % plynu, který v říjnu prošel Lanžhotem, bylo z Ruska – vyjdeme-li z údaje ministerstva průmyslu. Pokud tento podíl zůstal zachován i včera, dovezlo Česko zhruba 111 tisíc megawatthodin plynu.

Aktuálně, v těchto dnech, ba týdnech Česko dováží zhruba 40 až 50 % plynu právě z Ruska. Pokud totiž je nadále, i v listopadu, zhruba 90 % plynu, který prochází Lanžhotem, z Ruska, nelze dospět k jinému číslu. Lze to spočítat například z dat Gas Connect Austria, tedy rakouské plynárenské společnosti.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře