#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Česko v těchto týdnech dováží z Ruska zhruba 50 % plynu

28. listopadu 2023
Vyplývá i z dat ministerstva průmyslu.

Ministerstvo průmyslu a obchodu nyní uvádí, že během letošního roku až do října, tedy fakticky v říjnu (neboť předtím, od letošního ledna, ze Slovenska do Česka plyn prakticky netekl – viz obr. 2 níže) přiteklo 79,6 milionu kubíků plynu (viz obr. 1 níže). Podle dat Bloombergu k přepravě plynu skrze stanici Lanžhot se v říjnu ze Slovenska do Česka přepravilo 88,4 milionu kubíků (viz obr. 2 níže). Takže přes 90 % plynu, který v říjnu prošel Lanžhotem, bylo z Ruska – pokud tedy platí údaj ministerstva průmyslu.

Co to znamená pro dnešek? Že aktuálně, v těchto dnech, ba týdnech Česko dováží zhruba 50 % plynu právě z Ruska. Pokud totiž je nadále, i v listopadu, zhruba 90 % plynu, který prochází Lanžhotem, z Ruska, nelze dospět k jinému číslu. Lze to spočítat například z dat Gas Connect Austria, tedy rakouské plynárenské společnosti (viz obr. 3 níže).

Samozřejmě, mohlo by se stát, že v listopadu došlo v porovnání s říjnem k výraznému nárůstu objemu plynu tekoucího z Ukrajiny na Slovensko, což by mohlo naznačovat těžbu ne-ruského plynu ze zásobníků na Ukrajině. Jenže nárůst přepravy plynu z Ukrajiny na Slovensko stanicí Veľké Kapušany odpovídá mezi říjnem a listopadem jen 3,4 % (viz obr. 4 níže). Nezdá se tedy, že by v listopadu docházelo k výraznému nárůstu přepravy plynu na Slovensko z vytěžovaných ukrajinských zásobníků.

Těžko se pak hledá další důvod, proč by v listopadu měl podíl ruského plynu procházejícího Lanžhotem odpovídat jakkoli znatelněji nižšímu číslu, než je oněch zhruba 90 %. To ovšem znamená, že Česko dováží v těchto dnech vskutku zhruba polovinu svého plynu z Ruska – a to i vyjdeme-li z dosavadních dat samotného ministerstva průmyslu.

Obrázek 1

Obrázek 2

Obrázek 3

Obrázek 4

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře