#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Zvyšování cen potravin kvůli suchu

13. srpna 2018

Z odhadů statistiků vyplývá, že obilí se zřejmě sklidí o 7,5 % méně než loni. Máku by mělo být rovněž míň asi o čtvrtinu. Zato řepka, dá se říct, že se má čile k světu. Její úroda půjde nahoru o víc než 12 %. To zmínil v pořadu Ozvěny dne moderátor Tomáš Pavlíček a zjišťoval, jak se k tomu staví ekonom Lukáš Kovanda.

Tomáš PAVLÍČEK, moderátor 
Co má největší vliv na cenu obilovin a dalších komodit v České republice? Jaký podíl na ni má ta zdejší úroda a jaký ten ohlašovaný celosvětový nedostatek?

Lukáš KOVANDA, hlavní ekonom, Cyrrus 
V podstatě oba ty faktory zmiňované se prolínají, viděli jsme, nebo slyšeli jsme, že tedy ta úroda je hodně lokální záležitostí v České republice, takže my, jestliže se díváme na ty souhrnné údaje, tak vlastně nyní opravdu očekáváme pokles například výnosu obilovin, nicméně ta neúroda nebude mít tak tíživé důsledky, jak se předpokládalo ještě třeba před několika týdny. Tudíž aktuální čísla jsou o trošku optimističtější, nicméně tím klíčovým faktorem, který se podepisuje na situaci v České republice, je počasí, vlna veder, která zasahuje nejen naši zemi, ale celou Evropu a to se vlastně podepisuje do citelného nárůstu cen obilovin, jak u nás, tak v Evropě. Dobře je to vidět na francouzské burze obilovin MATIF, kde ceny opravdu dramaticky narostly během července na dlouho nevídané úrovně a klíčovým důvodem je právě vlna veder. Nesmíme ale zapomenout, že se do cen obilovin a zemědělských komodit promítají také další faktory, například ceny energií nebo cena lidské práce a i tyto faktory v poslední době rostou. Takže opravdu lze sázet na poměrně citelný růst cen potravin už v tomto roce, ale i na začátku roku příštího, protože se to dostavuje s určitým zpožděním.

Tomáš PAVLÍČEK, moderátor 
No a jak vysoko se můžou ceny potravin, ale dále přesněji pečiva, masa, piva dostat? Já jsem v novinách četl odhady kolem 10 %, pan Jandejsek mluvil 10, 15 %. Souhlasíte s tím, může to být takový střízlivý odhad?

Lukáš KOVANDA, hlavní ekonom, Cyrrus 
Já si myslím, že střízlivější odhad je možná o trochu nižší, ještě bych úplně neplašil. Ty dvojciferné nárůsty u potravin vlivem neúrody jsou poměrně zřídkavé, když se podíváme do historie, to znamená těch 10 % to být může, ale spíš bych to nyní viděl 8-10 %, tudíž těsně pod tou dvoucifernou úrovní. Nicméně uvidíme až řekněme na začátku podzimu, na konci léta, kdy si takříkajíc celý evropský trh s obilovinami a vůbec s komoditami, z nichž se pak vyrábějí potraviny takzvaně sedne. Nicméně už nyní je zaznamenáváme zprávy například z Německa, že tam vlivem neúrody ječmene zdražuje pivo, což je samozřejmě tím, že ječmen je klíčovou surovinou pro výrobu právě piva.

Tomáš PAVLÍČEK, moderátor 
Vy jste mluvil o dalších vlivech kromě sucha. Jak do těch cen můžou promluvit obchodní řetězce? Protože my víme, že obchodníci drží ceny pečiva nízko kvůli spotřebitelům a teď by mohli mít obhajitelný důvod je zvednout. Co říkáte?

Lukáš KOVANDA, hlavní ekonom, Cyrrus 
Myslím si, že řetězce mohou na toto sázet, určitě bych to nevylučoval. Dá se říci, že kdykoliv vlastně je nějaká záminka k tomu, aby se zvyšovaly ceny, tak to pro obchodníky skýtá příležitost, takto postupovat. Nahrává jim také vysoký spotřebitelský optimismus Čechů v současné době, který je stále blízko historických maxim, to znamená, že Češi tak úplně nehledí na každou korunku, protože jim rostou svižně mzdy, nicméně prostě konkurenční tlak mezi řetězci přece jenom funguje a ten bude krotit řetězce v tom, aby takto zvyšovaly cen pod záminkou právě dopadu veder a neúrody. Takže i se zahrnutím tohoto vlastně předpokládáme, že ten růst cen potravin by nakonec mohl být ještě pouze, nebo „pouze“ jednociferný v procentním vyjádření a nemuseli bychom se obávat nějakých dramatických zdražování v řádu desítek procent.

Odvysíláno na Českém rozhlase Radiožurnál.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře