#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Zpřísnění měnové politiky ČNB povede k citelnému zdražení hypoték a útlumu růstu cen nemovitostí

22. června 2021

Bankovní rada České národní banky na středečním zasedání velmi pravděpodobně zvýší základní úrokovou sazbu. Pokud se tak stane, bude to poprvé od propuknutí pandemie. „ČNB tak zahajuje zpřísňování měnové politiky, která byla extrémně uvolněná v důsledku pandemie,“ říká ekonom Lukáš Kovanda.

Na jaře loňského roku ČNB razantně snížila základní úrokovou sazbu. To vedlo mimo jiné ke zlevňování hypoték. „Proto jsme pozorovali velký nárůst poptávky po hypotékách. Hypoteční banky a instituce, které těží z hypotečního byznysu, zažily velmi dobré měsíce. A to navzdory očekáváním, která byla velmi ponurá,“ vysvětluje ekonom. Očekávané středeční zvýšení úrokové sazby ale podle něj pravděpodobně nebude v letošním roce jediné. Během následujících 12 měsíců vzroste základní úroková sazba ze současných 0,25 procent na úroveň 1,5 procenta, očekává Kovanda. To by znamenalo mimo jiné také citelné zdražení hypoték a útlum růstu cen nemovitostí.

Hlavní ekonomické události s Kovandou v byznysovém magazínu na Rádiu Z probrala moderátorka Romana Navarová. Dalším tématem pořadu bylo také případné spojení Moneta Money bank s Air Bank a dalšími finančními společnostmi skupiny PPF, o kterém dnes jednají akcionáři na valné hromadě. „V takovém případě by bylo našlápnuto k tomu, aby vznikl národní šampion, velká banka s českými kořeny. Je ale otázka, jestli se to skutečně realizuje,“ dodává Kovanda.

Poslechněte si rozhovor moderátorky Romany Navarové s ekonomem Lukášem Kovandou. 

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře