#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Znatelné zdražování pohonných hmot pokračuje. Benzín zdražuje stále citelněji než ropa

18. dubna 2019

Cena benzínu u českých čerpacích stanic v uplynulém týdnu opět citelně vzrostla, ačkoli jen polovičním tempem v porovnání s vývojem o týden dříve. Litr benzínu Natural 95 podražil za sedm dní o 31 haléřů, zatímco v týdnu předtím to bylo o 62 haléřů. Naproti tomu cena nafty stoupla v uplynulém týdnu jen o patnáct haléřů na litr (v týdnu předtím o dvanáct haléřů). Nyní se litr benzínu prodává u českých čerpacích stanic průměrně za 32,55 koruny za litr, zatímco nafta stojí 31,85 koruny za litr. Benzín je nyní nejdražší od loňského prosince, nafta od začátku letošního roku.

Již třetí týden po sobě vykázal benzín zdražení v řádu několika desetníků na litr, byť tempo tohoto citelného nárůstu klesá. Tempo zdražování benzínu totiž překonává tempo zdražování ropy. V posledních deseti dnech cena ropy vzrostla jen velmi mírně, včera se jeden barel ropy typu Brent prodával za více než 72 dolarů, nejdráže od loňského listopadu.

Cena severomořské ropy Brent roste od začátku letošního roku. Od té doby přidala v dolarovém i korunovém vyjádření zhruba třetinu. Stále je však výrazně vzdálena své cenové úrovni ze začátku loňského října, kdy dosáhla několikaletého cenového maxima ve výši přesahující 86 dolarů za barel.

Cena ropy na světových trzích roste ze tří základních příčin. Zaprvé, klíčoví světoví těžaři v čele se Saúdskou Arábií a Ruskem se už loni koncem roku dohodli na omezení těžby ropy a tuto dohodu zatím víceméně dodržují. Zůstává však otázkou, zda se dohoda prodlouží za letošní červen. Rusko signalizuje, že už by se k redukci těžby zavázat nemuselo.

Druhým důvodem růstů cen ropy jsou sankce Spojených států namířené proti těžařským zemím Íránu a Venezuele. Washington signalizuje, že bude od května už poměrně nekompromisní vůči odběratelům íránské ropy z řad třetích zemích, kterým zatím umožňuje dovážet íránskou ropu bez sankcí. Další přitvrzení podmínek znamená impuls pro zdražení ropy, neboť akutněji hrozí citelnější výpadek dodávek íránské produkce na světové trhy. Navíc dochází k výpadkům dodávek nejen venezuelské, ale například také libyjské ropy, což k růstu cen přispívá.

V neposlední řadě ropa zdražuje kvůli sílící naději, že Washington a Peking dosáhnou smíru ve své obchodní válce. Pozorovatelé soudí, že už by to mohla být vlastně jen otázka času, než dvě nejsilnější ekonomiky světa dohodu o smíru uzavřou. Dohoda by podle kuloárových informací mohla být uzavřena už letos v květnu, byť otazníky panují nad jejím zněním. Smír v obchodní válce by byl pochopitelně impulsem pro globální ekonomický růst, a tedy i pro růst cen ropy.

V nadcházejícím týdnu tedy lze očekávat další zdražování pohonných hmot v ČR. Cena benzínu poroste rychleji než cena nafty. Pohonné hmoty v příštím týdnu zdraží v případě benzínu o zhruba dvacet haléřů na litr, v případě nafty pak bude cenový růst kolem deseti haléřů na litr.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře