#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Zlevňování pohonných hmot v ČR ustává, bouře v Kazachstánu zdražují ropu (i uran)

6. ledna 2022

Pohonné hmoty v ČR na přelomu roku zmírnily tempo svého prosincového zlevňování. Benzín za uplynulých sedm dní zlevnil už jen o šest haléřů na litr, zatímco nafta o devět haléřů na litr. V následujícím týdnu je proto třeba počítat se stagnací cen u českých čerpacích stanic. Ropa Brent totiž v tomto týdnu poprvé od listopadu 2021 zdražila opět nad úroveň 80 dolarů za barel. V příštích dnech a týdnech ji navíc může hnát vzhůru napjatá situace v Kazachstánu.

Už včera cena ropy vzrostla částečně právě kvůli lidovým bouřím v Kazachstánu, které bezprostředně propukly v reakci na odstranění zastropování cen hojně využívané pohonné hmoty, LPG (zkapalněný ropný plyn).

Středoasijská republika patří do první světové desítky největších vývozců ropy. Zastropování ceny LPG právě pobízelo k exportům tohoto paliva, protože na vývozních trzích, kde zastropování neexistuje nebo není tak omezující, kazašští vývozci pochopitelně mohli prodávat dráž než u sebe doma. Tato skutečnost vedla k nedostatkům a výpadkům zásobování pohonnými hmotami v Kazachstánu, takže se tamní vláda rozhodla zastropování zrušit. Učinila tak však v dost nevhodnou dobu, kdy se inflace v zemi i tak blíží desetiprocentní úrovni. Pod tlakem mohutných protestů vláda nakonec rezignovala, zastropování je obnovováno. Lidé už jsou však v ulicích – a bouří se nejen kvůli drahým palivům. Vadí jim též růst nerovnosti, umocněný pandemií, nebo nedostatek občanských svobod a demokracie v zemi, kde od rozpadu Sovětského svazu vládnou autoritáři, příp. de facto jejich loutky.

Kazachstán je třetí největší dovozce ropy do České republiky. Bezprostředně však v Česku žádné výpadky dodávek pohonných hmot či jiných ropných produktů nehrozí. Pokud by nepokoje v Kazachstánu trvaly delší dobu, pocítí je čeští motoristé zejména zdražením benzínu či nafty, nikoli jejich nedostatkem.

Bouře v Kazachstánu zatím více než na světové ceny ropy doléhají na světové ceny uranu, které včera vzrostly o osm procent. Kazachstán je totiž největším globálním producentem uranu, zodpovídá za více než 40 procent jeho celosvětové produkce. Uran, radioaktivní kov, se používá při výrobě palivových článků do jaderných elektráren, jejichž citelné zdražování nyní hrozí.

Ze situace těží australští nebo severoameričtí dodavatelé uranu, jejichž akcie včera rostly, protože trh sází na to, že by jejich dodávky za zvýšenou cenu mohly vykrývat případný trvalejší výpadek v kazašských dodávkách.

Podobně by tomu bylo s ropou. Pokud by ji Kazachstán nemohl dodávat v dostatečné míře, a to i do ČR, zastoupí jej jiní dodavatelé jako Ázerbájdžán nebo Rusko – ovšem při vyšší ceně suroviny.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře