#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Ženy ovlivňují většinu nákupů, mít nějaké ve vedení je výhoda

19. května 2018

Hostem Lukáše Kovandy byla ve studiu Ecofinu tentokrát Andrea Ferancová Bartoňová, spoluzakladatelka společnosti Espira Investments, která se zaměřuje na investice malých a středních podniků, především pak do těch, které mají ve svém vedení i ženy.

Ferancová Bartoňová upozorňuje, že sedmdesát procent nákupů mají v Čechách na svědomí právě ženy, zatímco v západní Evropě je to procent dokonce osmdesát. „Když máte firmu, nebo malý či střední podnik, kde máte v managementu zastoupeného svého největšího zákazníka, tak jste více konkurenceschopní a tím pádem i více ziskoví,“ představuje pak základní myšlenku, o kterou se strategie Espira Investments opírá.

„Diverzita neznamená padesát na padesát,“ připouští přitom Ferancová Bartoňová. „Pokud alespoň čtvrtina jsou ženy, tak to stačí. Jeden z těch statistických pohledů je, že ženy jsou opatrnější, více averzní k rizikům, zatímco muži jsou více zaměřeni na zisk. Tím, že se to zkombinuje, to funguje. Muži vyberou ziskové příležitosti a ty nejvíce rizikové ženy zablokují a naopak.“

Espira investuje především do tradičnějších odvětví, například služeb, či spotřebního zboží. Podle Ferancové Bartoňové by chtěla společnost do dvou či tří let mít zainvestováno asi v deseti podnicích.

Vyšlo na Ecofin.cz.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře