#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Zemědělci loni vyrobili nejvíce masa od roku 2012

1. února 2021
Samotné výkupy mléka pak loni predčily jeho roční produkci za celé období od roku 2002. Tuzemské zemědělství v celkovém pohledu není nesoběstačné.

V loňském roce v ČR stoupla produkce masa o necelé jedno procenta na takřka 455 tisíc tun. Jedná se tak o největší množství vyrobeného masa od roku 2012. Od tuzemských producentů bylo přímo nakoupeno zhruba 3,1 miliardy litrů mléka. Samotný přímý nákup mléka tak předčil výrobu mléka za kterýkoli rok z celého období let 2002 a až 2019. Produkce mléka se v tomto období pohybovala v pásmu od 2,6 do necelých 3,1 miliardy litrů.

Uvedená čísla značí, že zemědělci za sebou mají z hlediska objemu produkce příznivý rok 2020. Vysoká produkce přispěla k zesílení tlaku na pokles cen potravin v ČR. Ceny zemědělských výrobců klesaly u skotu, jatečných prasat i jatečných kuřat a také v případě mléka. Tato skutečnost přispěje ke slabšímu růstu cen potravin v ČR v roce 2021 v porovnání s rokem 2020. Bude jedním z faktorů v pozadí celkově mírnější spotřebitelské inflace v porovnání s rokem loňským. 

Pokud odhlédneme od konkrétní skladby potravin a zemědělské produkce, Česko není nesoběstačné. Z hlediska objemu kalorií, které vyprodukuje, by se obyvatelstvo ČR nasytilo i zcela bez existence zahraničního obchodu. Čísla za rok 2020 tento fakt potvrzují. Odlišná je situace na úrovni jednotlivých potravin, třeba vepřového masa, kde již soběstačnost zajištěna není.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře