#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Zakladatel Uberu prodal 90 % svých akcií

20. prosince 2019

Petr Šimůnek, moderátor
Je to, jako byste si vsadili proti svému vlastnímu týmu, za nějž hrajete, anebo dokonce jste jeho kapitán. Zakladatel platformy na sdílené taxíky Uber, Travis Kalanick, prodal za posledních pár týdnů 90 % svých akcií a na jeho konto připlynulo 2 a půl miliardy dolarů. Proč se za pouhých 6 týdnů zbavil téměř všech akcií firmy, kterou založil a dlouho vedl, to je otázka pro Lukáše Kovandu, hlavního ekonoma společnosti Czech Fund. Dobrý večer, Lukáši.

Lukáš Kovanda, ekonom /Czech Fund/
Dobrý večer.

Petr Šimůnek, moderátor
Proč myslíte, že Travis Kalanick prodal takhle velké množství akcií?

Lukáš Kovanda, ekonom /Czech Fund/
Tak zřejmě nevěří tomu, že ty akcie budou hodnotnější, než jsou nyní. Ony mají za sebou velký pokles, od jejich primárního úpisu od vstupu na burzu Ubru v květnu letošního roku ten pokles je třetinový, a když tedy se otevřela možnost jakožto ranému investorovi do Uburu Kalanickovi prodávat, což bylo začátkem letošního listopadu, no tak postupně se zbavuje tedy svých akcií a zřejmě tedy nevěří na to, že ty akcie v rychlé době budou alespoň tam, kde byly při úpisu ke vstupu na burzu, to znamená na 45 dolarech za kus.

Petr Šimůnek, moderátor
Dneska jsou za 30. Ale je to hodně neobvyklé, že se otec, zakladatel takhle rychle zbavuje akcií firmy, kterou sám založil?

Lukáš Kovanda, ekonom /Czech Fund/
Myslím si, že obvyklejší je určitá víra a určité tlumočení i nějaké naděje ostatním investorům ohledně těch akcií, ale Kalanick je, řekněme, neřízenou střelou. Už když vedl Uber, tak byl znám pro své výstřelky a myslím si, že toto jen dokresluje tu jeho poněkud složitou osobnost, která však na jednu stranu je samozřejmě až geniální, protože přišel s tak fenomenální nápadem, jakým Uber nepochybně je.

Petr Šimůnek, moderátor
Ale co to říká o budoucnosti Uberu a o budoucnosti celé firmy, když její šéf nebo zakladatel prodá 90 % akcií?

Lukáš Kovanda, ekonom /Czech Fund/
No, tak to samozřejmě míříte na správné místo. Neříká to nic dobrého, a když se podíváme na výsledky Uberu a na to, jakou má před sebou perspektivu, tak skutečně ten výhled příznivý není. Na druhou stranu analytici podle vlastně té cílové hodnoty, cílové ceny, která by měla být za rok, tak stále věští, že to bude 44 USD za kus.

Petr Šimůnek, moderátor
Což by bylo pořád ještě míň, než při tom úpisu, kdy to bylo 45.

Lukáš Kovanda, ekonom /Czech Fund/
Na druhou stranu by byl aspoň na svém, takže by byl o třetinu výš, než je nyní. Ale ty cílové ceny skutečně velmi často bývají nadhodnoceny, takže tomu nelze úplně stoprocentně věřit. Ale nachází se stále prostě i lidé experti, kteří věří, že něco takového jako Uber své místo na slunci najde. Ostatně třeba Facebooku se postupu na burzu také zrovna 2× nedařilo a dnes je to hit burz dlouhodobý.

Petr ŠIMŮNEK, moderátor
Lukáš Kovanda by řekl Uber držet, prodat nebo koupit?

Lukáš Kovanda, ekonom /Czech Fund/
Já jsem na vážkách. Já v tomto případě nemám žádné silné stanovisko. Já dlouhodobě chci věřit tomu, že takový nápad s takovým globálním dosahem uspěje, ale bude narážet velmi intenzivně na regulace teďka, nejnověji samozřejmě ztráta licence v Londýně, která bolí, protože to je klíčový trh pro Uber.

Petr Šimůnek, moderátor
A zákaz v Německu.

Lukáš Kovanda, ekonom /Czech Fund/
Přesně tak. Na druhou stranu třeba v Brně nynější vedení města, byť samozřejmě Brno nelze srovnávat s Londýnem..

Petr Šimůnek, moderátor
No to myslím, že asi nelítaly špunty od šampaňského, že Londýn zrušili, ale máme tady Brno.

Lukáš Kovanda, ekonom /Czech Fund/
To opravdu ne, ale ukazuje se, že se i mění vlastně postoj těch jednotlivých zastupitelstev, komunálních politiků, takže vlastně z hlediska analytika je velmi těžké posoudit šance Uberu. Já kdybych měl dlouhodobý horizont 15 let, tak bych řekl, že třeba i ano, že nakonec uspěje ta firma, ale ještě to bude mít hodně těžké. Ti investoři budou muset mít pevné nervy.

Petr Šimůnek, moderátor
Lukáši, bavíme se o Uberu a o tom, jak klesá a jak se prodává. Ale celý tento týden byl naopak ve znamení růstu všech možných indexů a cen akcií. Čím to bylo, to je obvyklé na konci roku?

Lukáš Kovanda, ekonom /Czech Fund/
No není, protože když si vzpomeneme, co se dělo na konci loňského roku, tak to byl pravý opak. Byl naprostý výpadek burz, výprodeje až panika. Už se začalo spekulovat o další krizi roku 2008. Ale teď se sešly na konci roku 2 velmi příznivé události, to znamená určitý dílčí smír v obchodní válce Spojených států a Číny, byť si myslím, že se ji nepodaří udržet v příštím roce, ale to je můj takový pesimističtější pohled. A druhá věc je to, že se trochu vyjasnilo to, jak to vlastně bude s brexitem, lépe řečeno, ta pravděpodobnost tvrdého brexitu přece jenom o něco klesá. A do toho si vezměte, že jak Evropská centrální banka, tak zastřeně vlastní Americká centrální banka znovu uvolňují extrémně svojí měnovou politiku, jinými slovy tisknou peníze, a to je to, co zásadním způsobem pohání akcie a všechny ty indexy, jak jste hovořil, nahoru.

Petr Šimůnek, moderátor
Takže když porovnáme rok, rok, tak o kolik ty indexy vzrostly 2019 versus 2018?

Lukáš Kovanda, ekonom /Czech Fund/
No, záleží, jak který. Nejvýrazněji rostla burza ruská a burza řecká, což asi jen málokdo, kdo by loni o Vánocích, když byly ty výplachy zrovna, řekl, že jde do řeckých akcií investovat. Ale tyto 2 burzy rostou o 40-50 %, záleží, jak se to počítá, jestli s dividendami nebo bez, ale o desítky procent roste i třeba americký trh. Standardní hlavní index Standard & Poors. Takže vlastně nakonec za sebou máme velice úspěšný rok, což asi málokdo by čekal, když na začátku byly různé pesimistické scénáře ohledně toho, jak nás čeká další krize.

Petr Šimůnek, moderátor
Říká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Czech Fund. Rozebírali jsme burzy a taky Uber. Děkujeme pěkně.

Lukáš Kovanda, ekonom /Czech Fund/
Děkuji, hezký večer, na shledanou.

Odvysíláno na Českém rozhlase Plus v pořadu Den podle…

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře