#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Zákaz kouření = více mrtvých

9. června 2008

Zákazy kouření zvyšují počty zemřelých při autonehodách po požití alkoholu. Překvapivý závěr dokladují v nové studii, jež v květnu vyšla v Journal od Public Economics, ekonomové Scott Adams a Chad Cotti. Jak to?

Nezamýšleným důsledkem regulace – která měla původně vést k redukci zemřelých skrze nižší vystavení pasivnímu kouření – je, že američtí řidiči se nyní neváhají vydat na delší „štreku“, jen aby se dostali do baru na území státu, který pokuřování ještě nezatrhl. Již dvacet z padesáti amerických státu totiž zákaz vyhlásilo, ve Wisconsinu se k němu schyluje. No, a čím delší je ona „štreka“, tím vyšší je – zejména při návratu – pravděpodobnost, že pro řidiče bude výlet za cigaretkou fatální.

Podle ekonomů nelze vyloučit ani jiné vysvětlení – že totiž zákaz kouření si řidiči kompenzují vyšším než přiměřeným pitím alkoholu. Ve státech, kde k zákazu cigaret dosud nedošlo, není pozorován obdobný růst v počtu zemřelých při autonehodách.

Ze studie plyne několik zajímavých závěrů. Za prvé – jak už autor blogu detailně argumentoval v jiných textech –, řadu záležitostí, do nichž strkají nos státní úředníci, je mnohdy lepší nechat na svobodné volbě jednotlivců (každý dospělý jedinec přece ví, zda peníz utratit v zakouřené knajpě, nebo třeba ve sterilní biokavárně – není třeba příkazů shora). Funguje totiž Peltzmanův efekt – řada regulací, jak vidíme, vyvolává nezamýšlené důsledky. Čerta vyhání ďábel. Nebo i armáda ďáblů.

Za druhé, pokud už byrokraté mají z různých pohnutek veřejnost za tlupu omezenců a k (často zbytečné) regulaci se odhodlají, ať aspoň postupují ve shodě. Ať stejný zákaz zavedou na celém území USA nebo třeba v celé Evropě.

Na starém kontinentě převládá ještě větší mišmaš: čtrnáct zemí už tuhou regulaci, tedy zákazy v barech a restauracích, zavedlo, další dvanáctka zemí, třeba Německo či Česká republika, stojí kdesi v půli cesty – u nás zákaz platí pro veřejná prostranství a v Německu proti kouření totálně brojil naposledy Hitler, takže hrozí nepříjemná reminiscence. Maďarsko, Slovensko či Švýcarsko dosud proti kuřákům jakkoli nevytáhly. Možná, že toto trio zemí se brzy promění v odysseovské Sirény, tak jako shovívavější státy USA, a kuřáci ze sousedních zemí budou více riskovat život, aby si v tamějších barech mohli drogu nerušeně vychutnat.

Týden, 2.6.2008, aktualizováno

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře