#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Zájezd na Kypr se po zavedení nutnosti testů na covid-19 v meziročním srovnání vyplácí spíše jen při délce dvoutýdenní a vyšší

5. července 2020

Zájezd na Kypr se po zavedení nutnosti testů na covid-19 v meziročním srovnání vyplácí spíše jen při délce dvoutýdenní a vyšší.

Podle izraelského deníku TheMarker, který patří do mediální skupiny publikující také list Haaretz, ceny ubytování na Kypru meziročně klesly zhruba o třicet procent.

Deník uvádí například srovnání dolarové ceny třídenního pobytu pro dvě osoby se dvěma dětmi v pětihvězdičkovém kyperském hotelu. Loni vyšlo na 783 dolarů, letos na 598 dolarů. V korunách kvůli oslabení české měny v důsledku koronavirové krize odpovídá takový pokles 25 procentům. Korunová úspora v porovnání s loňskou představuje zhruba 3600 korun.

Od pondělí musí návštěvníci Kypru přijíždějící z ČR předkládat negativní PCR test na COVID-19. Musí být absolvovaný maximálně 72 hodin před odletem na Kypr. Cena za standardní test, provedený na letišti v pražské Ruzyni, činí 1750 korun. Zájezd na Kypr tak pro čtyřčlennou rodinu rázem zdražuje o 7000 korun.

Uvažme, že ceny letenek se v důsledku koronaviru zatím příliš nezměnily.

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že po zavedení nutnosti prokázat se negativním testem se zájezd na Kypr v porovnání s loňským rokem vyplatí spíše jen v případě delších pobytů, dvoutýdenních a delších. Při kratším pobytu se kvůli nutnosti zaplatit za test cenová výhodnost plynoucí z meziročního zlevnění ubytování na Kypru do značné míry smazává.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře