#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Vypne Obama internet?

17. dubna 2009

„Je pravda, že vláda velmi touží internet nějakým způsobem regulovat. Kdykoli ovšem něco takového byť jen zmíní, dočká se prudké nesouhlasné reakce veřejnosti. Veřejnost tomu dobře rozumí: internet je náš, vy si nechte svůj „deník Pravda“ – noviny jako Washington Post či New York Times,“ řekl loni v květnu autorovi blogu Thomas DiLorenzo, profesor ekonomie na marylandské Loyola College.

Rok se s rokem teprve sejde, avšak zásadní pokus amerických zákonodárců přetáhnout internet pod svoji kontrolu už je tu. Zákon, jenž by umožňoval prezidentovi limitovat či vypnout  privátní internetový provoz, předložil senátor John Davison Rockefeller čtvrtý, pravnuk ropného magnáta a zároveň Nelsona Aldriche, zásadní figury stojící za vznikem Fedu, americké centrální banky, roku 1913.

Měna i internet se zrodily spontánně, evolučně, „zdola“, nevzešly z rýsovacích prken demiurgů. Staly či stávají se z nich mocné nástroje v rukou obyčejného lidu. Je třeba zasáhnout: záminkou pro vznik Fedu, měnového regulátora, byla burzovní panika roku 1907 (prý už žádné takové krize, díky Fedu, zaklínali se jeho otcové zakladatelé – ale jen do roku 1929, jen do Velké hospodářské krize, již Fed výrazně zhoršil), záminkou pro zrod webového regulátora bude nějaká ta kyberválka.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře