#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Vše v životě záleží na štěstí, praví stoletý nobelista

5. srpna 2010

Vše v životě je o štěstí. Toť banální výrok, vyřkne-li jej, dejme tomu, pubertální děvče. Jiný ráz ovšem získává, poví-li ho bezmála stoletý kmet. Tehdy už stojí za zamyšlení. „Štěstí je všechno,“ řekl autorovi blogu Ronald Coase (už o něm na blogu byla řeč), legendární ekonom, jenž se narodil na sklonku roku 1910 ve Velké Británii. Přednášet začal v roce 1932 na univerzitě ve skotském Dundee. V říjnu toho roku se blýskl přednáškou o tom, jak jsou organizovány průmyslové podniky. V ní shrnul poznatky ze studijního pobytu v Americe, během nějž doslova obcházel firmy a továrny a pídil se potom, proč vlastně existují a proč fungují tak jak fungují. Triviální otázky… ale právě na ty bývají nesnadné odpovědi. Coase za tu svoji odpověď získal v roce 1991 – 54 let od vydání klíčové studie na dané téma („Povaha firmy“) – Nobelovu cenu za ekonomii.

U příležitosti udělení ceny sepsal stručnou autobiografii, v jejímž závěru praví, že prožil zajímavý a úspěšný život, ale že téměř vždy bylo to, co dělal, určeno okolnostmi, které nemohl žádným způsobem ovlivnit, které si zkrátka nemohl vybrat. Proto je prý štěstí tak důležité. V životě nemůžete jednoduše vybírat, aby se děly jen dobré věci,“ konstatuje v rozhovoru na prahu stovky. Sebelepší ekonom – ale jistě to platí o jakékoliv jiné profesi – nebude úspěšný, nedostane-li se mu potřebná dávka štístka.

Někdy je navíc třeba čekat docela dlouho, než se náklonnost paní Štěstěny projeví. Nenechat se odradit. I legendy totiž mnohdy začínají jako přehlížený dotěrný hmyz. Ani Coase nebyl výjimkou. „Někdy v roce 1944 jsem pracoval na vládním úřadě pro záležitosti války. Pomáhal jsem tehdy se statistikou lidem, kteří dojednávali půjčku Spojených států Velké Británii,“ vzpomíná. Jisté jednání vedl i s hlavním asistentem Johna Maynarda Keynese, národohospodáře, jenž byl již tehdy podobnou legendou, jakou je dnes Coase. „Když jsme takhle jednali, sám Keynes vešel do místnosti,“vybavuje si Coase. „Asistent mě představil – pravil: „Tohle je pan Coase, pomáhá nám se statistikou. Znáte ho?“ Keynes mi podal ruku, letmo mě změřil pohledem. Odvětil: „Ne, nemyslím, že bych ho znal.“ A odkráčel“.

I tak vypadá setkání legend. Legend, jejichž štěstí se projevilo s odstupem několika desetiletí.

Lukáš Kovanda, Chicago

PS: Rozhovor s Ronaldem Coasem se na blogu brzy objeví.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře