#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Veřejné finance v rozvratu nejsou, shodují se profesoři Švejnar a Hindls

24. června 2022
Za inflaci může hlavně ČNB, protože až moc zvedá úroky, dodává Švejnar.

Veřejné finance České republiky nejsou v rozvratu, shodují se profesoři Jan Švejnar a Richard Hindls. Oba diskutovali v televizním pořadu, v němž mimo jiné zhodnotili mimořádný projev premiéra Petra Fialy k národu (video zde). Švejnar jej hodnotí pozitivně, byl to podle něj projev státnický.

Fiala se ve svém projevu zaměřil také na problematiku inflace. Podle Švejnara může za současnou rapidní inflaci v ČR zejména Česká národní banka. Ta podle něj totiž začala už loni zvedat svoji základní úrokovou sazbu až příliš agresivně. A protože Česko stále vykazuje známky rozvíjející se ekonomiky, nikoli ještě zcela ekonomiky vyspělé, přenesla se tato razance při zvyšování sazeb do inflačních očekávání firem a domácností. ČNB tak zásadně přispěla k roztočení inflace, která má sice svůj základ už v pandemii a nyní k ní přispívají dopady války na Ukrajině a sankcí, ale bez příliš razantního zásahu centrální banky by byla podstatně nižší.

S nynějšími zásahy ČNB nesouhlasí ani Hindls. „V nestandardních dobách, jak teď prožíváme, standardní nástroje měnové politiky nefungují,“ míní.

Švejnar působí jako předseda Výkonného a dozorčího výboru CERGE-EI, předního ekonomického výzkumného pracoviště v Česku. Zároveň je ředitelem think-tanku IDEA a šéfuje též Centru pro globální hospodářskou politiky na Kolumbijské univerzitě v New Yorku. Hindls je bývalým rektorem Vysoké školy ekonomické. Do letošního roku byl jedním tří členů Národní rozpočtové rady ČR.

Švejnar souhlasí s tvrzením, že dluh České republiky není ani nyní problém, pokud česká vláda své další výdaje nasměruje rozumným, prorůstovým směrem. Tak jako Hindls nepovažuje tuzemské veřejné finance za rozvrácené, jak zejména opoziční politici a někteří ekonomové tvrdili před loňskými parlamentními volbami.

Stejný pohled na tuzemské veřejné finance – tedy, že nejsou v rozvratu – zastává také například světově významná ratingová agentura Moody’s.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře