#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Varování: Marx není Bůh

23. ledna 2009

„Vlastníci kapitálu budou podněcovat dělnickou třídu, aby kupovala více a více drahého zboží, domů a technologií, čímž ji budou tlačit k využívání úvěru, dokud se dluh stane neúnosným. Nesplacený dluh povede k bankrotům bank, které budou muset být znárodněny a stát tak nastoupí cestu ke komunismu.“ (Karel Marx, 1867)

Tato citace se na webu stala populárním dokladem skutečnosti, jak božsky geniálně se otec komunismu trefil. Jak metafyzicky precizně vytušila jeho materialistická mysl krizové události se 140letým předstihem.

Ne.

Není tomu tak. Marx nic takového nenapsal, jde o smyšlenku, kachnu, internetový hoax, jemuž však uvěřila spousta bloggerů. Vehementně se šířil v Srbsku, kde na jeho základě napsala periodika Politika (článek) a Vecernje Novosti (článek) seriózně se tvářící články.

Takže úspěšný hoax.

 

PS:

1) Hoaxy Marxe nezachrání.

2) BleskPolitikaVecernje Novosti.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře