#Lukáš Kovanda, Ph. D.

V Česku ubývají volná pracovní místa nejvýrazněji za poslední léta, přehřátý trh práce ochlazuje

9. října 2019

V Česku ubývají volná pracovní místa nejvýrazněji za poslední léta, přehřátý trh práce ochlazuje. Míra nezaměstnanosti se v září držela u dna probíhajícího národohospodářského cyklu. Setrvala na srpnové úrovni 2,7 procenta. Stále se tak nachází v blízkosti svého minima za období posledních více než dvaceti let.

Zvláště v oblasti průmyslu, například automobilového, jsou patrné znaky jistého ochlazování přehřátého trhu práce. Evidenční počet zaměstnanců v průmyslu klesá v meziročním vyjádření v letošním roce měsíc co měsíc, přičemž pokles se postupně prohlubuje. Aktuálně ten počet klesá o 1,5 procenta, což zadělává na nejvýraznější čtvrtletní pokles od krizového roku 2013.

Jisté ochlazování vysoce přehřátého trhu práce je zřejmé také z čísel k volným pracovním místům. Jejich počet v září klesl v absolutním vyjádření nejvýrazněji za poslední léta, o více než pět tisíc pozic, na 345 400 pozic. Stále se však drží blízko svého historického rekordu, na nějž dosáhl letos v srpnu překonáním úrovně 350 tisíc volných pracovních míst.

V září skončilo období dovolených a vrcholné období letních brigád a sezónního zaměstnávání a firmy naplno rozjely výrobu. Trh práce absorboval převážnou část zbývajících čerstvých absolventů. Působení těchto faktorů celkově způsobilo právě stagnaci míry nezaměstnanosti na srpnové úrovni.

Míra nezaměstnanosti už prakticky nemá kam klesat a v příštím roce začnou výrazněji sílit tlaky na její růst, který bude způsoben předně nepříznivou situací v zahraniční, například v Německu, na němž jsme ekonomicky notně závislí. Za celý letošní rok vykáže míra nezaměstnanosti úroveň 2,8 procenta, v příštím roce pak vzroste na 3,3 procenta. I tak však bude nadále nejnižší v rámci celé EU.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře