Od pozítří Německo plošně sníží DPH, lze čekat zlevnění a větší nápor Čechů kupujících za hranicemi
Německo od pozítří (od 1. července) na půl roku sníží daň z přidané hodnoty (DPH), aby podpořilo ekonomiku zasaženou koronavirovou... více
Už pozítří se Čechům zase o něco sníží šance získat hypotéku. Česká národní banka totiž zpřísní limity úvěrových ukazatelů pro poskytování hypoték. Přísnější podmínky ztíží nebo znemožní přístup k hypotéce až desetině žadatelů.
Česká národní banka ovšem již zítra také dále citelně navýší své základní úrokové sazby, dost možná až nad úroveň pěti procent. ČNB tak chce bojovat se stále rapidnější inflací.
Přitom už nyní na hypotéky nedosáhne zhruba třetina žadatelů. Kvůli zmíněnému zpřísnění podmínek a dalšímu růstu úroků ČNB na hypotéku brzy na hypotéku nedosáhne ovšem hned celá polovina žadatelů.
Průměrná sazba hypoték se totiž v blízké době ocitne na úrovni kolem šesti procent, což je nejvyšší hodnota od přelomu tisíciletí. Navíc právě dojde ke zpřísnění podmínek poskytování hypoték. K němu poprvé v historii pozítří dojde zákonnou formou, protože dosud ČNB podmínky zpřísňovala pouze formou doporučení.
Zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték, které nyní jednotlivé obchodní banky už prostě musí respektovat, neboť právě má zákonnou povahu, sestává ze sady opatření.
Zatímco nyní například banky mohou poskytovat hypoteční úvěr v objemu až 90 procent hodnoty zastavené nemovitosti, od pozítří to bude až jen do 80 procent. Výjimku budou ovšem mít mladí lidé do 36 let – pro ně stále jako horní hranice platí mez 90 procent.
Německo od pozítří (od 1. července) na půl roku sníží daň z přidané hodnoty (DPH), aby podpořilo ekonomiku zasaženou koronavirovou... více
Česká národní banka dnes oznámila, že od dubna příštího roku zpřísní podmínky poskytování hypoték jednotlivými komerčními bankami. Vůbec poprvé už... více
Emise dluhopisů vlády České republiky bude v příštím roce objemově sice o něco nižší než letos, avšak i tak jedna z neobjemnějších... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.