#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Turecká centrální banka dnes podlehla “zlu”. Turecké ekonomice by to mělo pomoci

13. září 2018
Turecká centrální banka dnes v pozitivním smyslu trhy překvapila. Zvýšila totiž základní úrokovou sazbu více, než trhy očekávaly. Ty měly ještě v živé paměti červencové šokující rozhodnutí centrální banky navzdory dramaticky zrychlující inflaci ponechat sazby beze změny. Dnes však centrální banka prokázala naopak větší než předpokládanou razanci. Základní sazbu zvýšila o 6,25 procentního bodu na 24 procent.
Takový růst sazby má hned dvojí pozitivní efekt. Zaprvé, v očích investorů rapidně vzůstá atraktivita v poslední době těžce zkoušené liry. Ta také v reakci na rozhodnutí banky posílila o pět procent. Trh totiž čekal růst sazby přinejlepším o čtyři procenta.
Druhým pozitivním efektem dnešního rozhodnutí je to, že centrální banka demonstrovala, že stále dokáže být nezávislá na prezidentovi Erdoganovi. Ten je zavilým odpůrcem vysokých úroků, které označuje za “zlo”. Turecko dnes učinilo dosud zdaleka nerazantnější krok k potlačení hrozící měnové krize a potenciálně i recese. Rozhodnutí tamní centrální banky by mohlo pomoci nejen turecké ekonomice, ale i rozvíjejícím se trhům jako celku. Ty se v posledních měsících ocitly pod výprodejním tlakem, jenž mimojiné stahoval i českou korunu.
Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře