#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Trumpova brzda

6. června 2019

Největším politickým nepřítelem českého premiéra Babiše je americký prezident Trump. Jeho obchodní války mohou více než cokoli jiného způsobit, že nebude mít na další zvyšování důchodů a platů.

Navíc Trumpovo válčení zprostředkovaně ochromuje tuzemský průmysl, takže již od příštího roku nelze v Česku vyloučit růst nezaměstnanosti. Ani ten se Babišovu voličstvu líbit nebude. Naplno obnaží, že česká ekonomika promarnila další cyklus ekonomické prosperity.

Státní rozpočet skončil v květnu ve schodku takřka 51 miliard korun. Jedná se o nejvýraznější květnový schodek od krizového roku 2012. S výjimkou let 2009 až 2012, která poznamenaly dopady světové finanční krize, vykázalo za celou historii ČR od roku 1993 květnové hospodaření státního rozpočtu hlubší než letošní schodek pouze jednou, a sice v roce 2003. To je varovné, byť do konce roku se rozpočet poněkud „spraví“, takže výsledkem bude schodek v rozmezí od 30 do 40 miliard. Takový deficit ale dá rychle zapomenout na Babiše coby muže, jenž dokázal veřejné finance stabilizovat, a dokonce v některých letech hospodařit přebytkově.

Napětí roste

V polovině května odložil prezident Trump své rozhodnutí ohledně cel na evropská auta. Ale jen o půl roku. Jenže žádná zásadnější jednání mezi USA a EU v dané věci zatím neprobíhají a v dohledné době podle všeho ani neproběhnou.
Trump místo toho už od příštího týdne hodlá uvalit cla na Mexiko. Po více než čtvrtstoletí existence tím v podstatě zanikne severoamerická zóna volného obchodu (NAFTA). K jejímu konci stačil jediný Trumpův tweet. V uvalování cel je tedy ochoten zajít hodně daleko. Před měsícem už byla málem na stole dohoda o obchodním smíru s Čínou. Zato dnes Peking Spojené státy obviňuje z „ekonomického terorismu“. To jen podtrhuje, jak citelně zhoustlo jen za necelý měsíc napětí ve světových obchodních vztazích.

V listopadu tak český automobilový průmysl může pokropit „dvojitá studená sprcha“: ta z Trumpových cel a ta, kterou způsobí takzvaný tvrdý brexit. Riziko toho, že Británie koncem letošního října vystoupí z EU bez dohody, roste. Příštím britským premiérem může být Boris Johnson, pro nějž je možnost odchodu bez dohody přijatelná.

Johnson je pro český export v evropském měřítku tím, čím je mu ve světovém měřítku Trump. Tedy další hrozbou. Nejsou to žádní globalisté. Takže jsou z podobného těsta, jak sám sebe doma prezentuje Babiš. Jenže on by právě teď na světové scéně globalisty typu exprezidenta Baracka Obamy potřeboval.

S nimi je totiž vývoj globální ekonomiky předvídatelnější a více v souladu s českými ekonomickými zájmy. S nimi je tedy předvídatelnější i vývoj českého exportu, průmyslu. A koneckonců i důchodů a platů, za něž si pak Babiš kupuje politickou oblíbenost u části české populace.

Vyšlo v Reflexu.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře