#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Trhy se probírají z íránského útoku na Izrael

14. dubna 2024

Bitcoin klesl nejvýrazněji za více než rok, íránská měna spadla na dějinné minimu vůči dolaru, nelze vyloučit růst cen ropy či zlata.

Po nočním útoku Íránu na izraelské cíle Teherán signalizuje, že je připraven převzít přímější roli ve svém konfliktu s Izraelem, do nějž dosud vstupoval zejména skrze své spojence typu teroristů z Hamásu nebo Hizballáhu. To může znamenat novou kapitolu ve vleklém střetu obou zemí, přestože zmíněný noční útok, jenž se čekal předem, byl z velké části odražen.

Navzdory slovům Teheránu trhy zatím nepočítají s tím, že by se napětí na Blízkém východě mělo dramaticky vystupňovat. Bitcoin se sice v noci na dnešek, v době íránského útoku, propadl nejvýrazněji za více než rok, ale nad ránem a poté část svých ztrát umazal. Podobně reagují i mnohé další kryptoměny. S kryptoměnami se obchoduje o víkendu, pročež představují dobrý indikátor toho, jak zítra, po otevření světových burz, trhy zareagují. Korekce na kryptoměnách naznačuje, že zítra sice může vzrůst cena ropy nebo cena zlata či může dojít ke zpevnění dolaru či jenu, však tyto pohyby by neměly být dramatické.

Dnes se obchoduje na burzách v arabském světě a na Blízkém východě. Izraelské akcie dnes mírně zpevňují, což opět značí určitou úlevu na trzích. Trhy se totiž v uplynulých dnech obávaly možného ničivějšího průběhu íránského útoku. Takto se ovšem zdá, že Izrael by se ani nemusel uchýlit k odvetě, když se mu podařilo dopad raketových a dronových útoků minimalizovat.

Navíc Spojené státy uvedly, že sice stojí pevně za Izraelem, ale v případné jeho odvetě vůči Íránu jej nepodpoří. To trhy vnímají jako znamení, že situace na Blízkém východě by zatím neměla dramatičtěji eskalovat. A nemělo by tak ani při pondělku dojít k výraznému nárůstu ceny, případně kursu ropy nebo bezpečných útočišť typu zlata, dolaru nebo japonského jenu.

Trhy útok, který způsobil jen minimální škody, vnímají také jako symbolický, jako snahu Teheránu o odstrašení, ne coby projev zásadní eskalace napětí mezi Íránem a Izraelem.

Na své historické minimum vůči dolaru se ovšem propadla íránská měna, rijál. Klesají rovněž akcie například na saúdskoarabské burze. Rijád uvedl, že je hluboce znepokojen vojenskou eskalací na Blízkém východě. Jistý růst napětí se tedy pochopitelně děje, na opravdu černé scénáře však podle trhů zatím nedochází.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře