#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Trhy se po katastrofálním Bidenově výkonu ve včerejší debatě začínají připravovat na to, že prezidentem bude Trump

28. června 2024

Mezinárodní měnový fond nezvykle ostře Spojené státy kritizuje kvůli dluhu.

Katastrofální výkon stávajícího amerického prezidenta Joea Bidena ve včerejší prezidentské debatě vede vyděšené demokraty k zákulisním úvahám, zda jej přece jenom nevymění za jiného kandidáta. Exprezident Donald Trump je po včerejšku jasným favoritem klání o Bílý dům. Trhy se na tento scénář nyní budou intenzivněji připravovat, patrné to bylo už včera po skončení debaty.

Trumpovo vítězství by znamenalo další mocné zadlužování Spojených států, tedy i vyšší úrokové sazby, například na amerických dluhopisech, neboť exprezident slibuje například rozmáchlé snižování daní.

Mezinárodní měnový fond přitom zrovna včera nezvykle ostře Spojené státy, tedy svého největšího “akcionáře”, zkritizoval právě pro jejich zadlužování, které je velmi silné i nyní za vlády Bidenovy administrativy.

Spojené státy prohlubují své schodky neudržitelným tempem. Letos má jejich deficit činit 6,7 % HDP, zatímco ještě v únoru se věřilo, že to bude jen 5,3 %. Výdaje americké federální kasy tak letos převýší její příjmy v přepočtu o zhruba 45 000 miliard korun. Deficit českého státního rozpočtu, jenž by měl letos činit nejvýše zhruba 250 miliard, tedy 180krát méně, se tak náhle jeví takřka nicotně.

Spojené státy sice hospodářsky solidně rostou, avšak z velké části právě na tento neudržitelný dluh. Jejich současný růst – tím pádem růst světové ekonomiky – je tedy neudržitelný, resp. financují jej současné děti a ti ještě nenarození, kteří z něj přímo nic nemají. Jde o žití nad poměry, z morálního hlediska pak o zavrženíhodné mezigenerační sobectví.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře