#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Tesla dále hodlá investovat do bitcoinu, ten se díky tomu zotavil z propadu 

30. dubna 2021

Automobilka Tesla se ještě v prvním čtvrtletí letošního roku zbavila deseti procent té části svého majetku, kterou drží ve formě bitcoinů. Její představitelé to uvedli při konferenčním hovoru k hospodářským výsledkům za první kvartál, který se konal v noci na dnešek středoevropského času.

Šéf automobilky Elon Musk poté na twitteru doplnil, že se části bitcoinů zbavila proto, aby demonstrovala užitečnost kryptoměny jako snadno zpeněžitelného aktiva – ve smyslu snadno převoditelného do konvenční měny, jako je dolar. Dodal také, že bitcoinů ve svém osobním držení se nezbavoval.

V rámci zmíněného konferenčního hovoru sdělil finanční ředitel Tesly, Zachary Kirkhorn, že v době příliš nízkých úroků na aktivech typu vládních dluhopisů se firma rozhodla uložit část volné hotovosti právě do kryptoměny. Bitcoiny za 1,5 miliardy dolaru Tesla pořídila v lednu letošního roku. Prodejem zmíněných deseti procent bitcoinů utržila 272 milionů dolarů, vydělala přitom 101 milionů dolarů.

Bitcoinu konferenční hovor Tesly každopádně pomohl k zotavení z propadu předešlých tří dnů, kdy se cena kryptoměny propadla dokonce pod 48 tisíc dolarů. Nyní se bitcoin prodává za více než 54 600 dolarů. Investoři pozitivně vnímají záměr Tesly nadále do bitcoinu investovat i to, že, jak řekl Kirkhorn, automobilka dlouhodobě věří v hodnotu kryptoměny.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře