Blokace podniku Vítkovice Steel ohrožuje až tisíce pracovních míst
České úřady zablokovaly majetek ostravské hutní společnosti Vítkovice Steel. Ta je důležitým zaměstnavatelem v Moravskoslezském kraji, jenž už nyní vykazuje společně... více
Několik tchaj-wanských technologických firem pomáhá čínskému podniku Huawei stavět na jihu pevninské Číny utajovanou síť závodů na výrobu čipů, zjistila agentura Bloomberg. Huawei by jejím prostřednictvím mohl obcházet sankce, které na něj uvalily Spojené státy, a dále rozvíjet čínské technologické ambice. Huawei podle Bloombergu buduje dané závody pod jinými jmény, aniž by jakkoli připouštěl svoji účast.
Huawei, dosud i českým zákazníkům známý hlavně jako výrobce mobilních telefonů, se na produkci čipů vrhl v loňském roce. Rozvoj čipové výroby podniku masivně dotuje čínská vláda a rozpočet města Šen-čen, kde Huawei sídlí. Aktuálně čerpaná dotace má dohromady činit zhruba 30 miliard dolarů, tedy v přepočtu 700 miliard korun, vyplývá ze zprávy washingtonské Asociace polovodičového průmyslu.
Účast tchaj-wanských firem, jako je Topco Scientific, L&K Engineering, United Integrated Services nebo Cica-Huntek Chemical Technology Taiwan, může pomoci vysvětlit rychlý pokrok kolosu Huawei v čipové výrobě. Vždyť Huawei letos koncem srpna nečekaně představil mobilní telefon s pokročilým čipem čínské výroby, jímž značně zneklidnil Washington a umocnil tamní volání po dalším přitvrzení sankcí.
Paradoxní je, že čipy ze závodů, které podniku Huawei pomáhají budovat zmíněné tchaj-wanské firmy, mohou nakonec ohrozit samotný Tchaj-wan. Peking je totiž může využít při výrobě raket a řízených střel cílících právě na tento ostrov.
Americké sankce zapovídají dodávky amerických technologií podniku Huawei, neblokují ovšem jeho veškeré obchodní vztahy. Takže zmíněné tchaj-wanské firmy literu sankcí porušovat nemusí, i když jejich ducha ovšem ano.
České úřady zablokovaly majetek ostravské hutní společnosti Vítkovice Steel. Ta je důležitým zaměstnavatelem v Moravskoslezském kraji, jenž už nyní vykazuje společně... více
Ruské železnice bankrotují. V březnu totiž nesplatily všechny své závazky věřitelům, jak se smluvně zavázaly. Příslušná částka byla splatná ke 14.... více
Švýcarská potravinářská společnost Nestlé se stala terčem kritiky sociálních sítí pro svoji neochotu stáhnout se z Ruska. Kritici, i ti čeští,... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.