#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Švýcarsko, Norsko, Island a Lichtenštejnsko dnes podepsaly přelomovou dohodu

10. března 2024
Švýcarsko, Norsko, Island a Lichtenštejnsko dnes podepsaly přelomovou dohodu o volném obchodu s Indií, nejlidnatější země světa. Získávají tak značnou výhodu na zeměmi EU, které takovou dohodu zatím nemá.

Členské země Evropského sdružení volného obchodu (EFTA) získávají značnou výhodu oproti členským zemím EU. Čtveřice zemí EFTA – Švýcarsko, Norsko, Island a Lichtenštejnsko – totiž dnes uzavřela přelomovou dohodu o volném obchodu s Indií. Tu EU zatím nemá, a ani se k ní neblíží, na rozdíl od Británie.

Země ETFA se v rámci úmluvy, dojednávané dlouhých šestnáct let, zavázaly investovat v Indii sto miliard dolarů. Během patnácti let by tak úmluva měla vést k vytvoření milionu pracovních míst v Indii. Země EFTA získávají snazší přístup na indický trh, jenž patří k nejperspektivnějším na světě, a také snazší přístup k četnému indickému zboží typu potravin, nápojů nebo elektrických zařízení. Jeden příklad za všechny: Indové snáze a levněji vyvezou do zemí EFTA rýži, Švýcaři zase budou moci levněji v Indii prodávat své hodinky.

Tři ze čtyř zemí EFTA – Norsko, Island a Lichtenštejnsko – jsou zároveň členy Evropského hospodářského prostoru, což znamená, že mají přístup na jednotný vnitřní trh EU, takže mohou těžit z jeho výhod i bez členství v EU. V současnosti se tak tyto tři země ocitají ve zcela unikátní pozici, které jistě dosyta využijí, kdy budou sdílet zónu volného obchodu jak se všemi zeměmi EU, tak zároveň s Indií, tedy s nejlidnatější zemí světa.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře