#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Svižný růst stavebnictví pomáhá kompenzovat ochabování průmyslu

10. června 2019
Tuzemské stavebnictví navazuje v letošním roce na svůj růst roku loňského a dubnová čísla to plně potvrzují. Solidní výkon tuzemského stavebnictví tak do určité míry kompenzuje postupné ochabování průmyslové produkce.

Inženýrské stavitelství rostlo meziročně o 16,8 procenta, nejvýrazněji od loňského září. Nezklamalo ani stavitelství pozemní, které meziročně přidalo 6,5 procenta. Stavební produkce jako celek pak vzrostla o 8,9 procenta.

Stavební produkce by mohla růst i výrazněji, neboť poptávka je silná. Umocňuje ji čerpání peněz z fondů EU, které z důvodu blížícího se konce programového období pro léta 2014 až 2020 zesiluje. Evropské peníze zhusta míří právě na stavební projekty, zejména infrastrukturního rázu.

Silná poptávka po stavební výrobě však naráží na omezení nabídkové strany, daná nedostatkem kapacit typu vhodné pracovní síly či materiálního vybavení. Právě kapacitní omezení způsobí, že letošní růst stavebnictví zaostane za růstem loňským. Letos stavebnictví jako celek přidá 6,5 procenta. Loni to bylo takřka deset procent.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře