#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Světe, div se, zahraniční zakázky českému průmyslu stoupaly v dubnu nejvýrazněji za poslední půlrok

10. června 2019

Tuzemský průmysl podal v dubnu svůj nejlepší výkon od loňského listopadu. Meziročním růstem 3,3 procenta poměrně výrazně překonal očekávání trhu, který ve střední hodnotě analytických odhadů počítal s růstem 2,7 procenta. V trendovém pohledu je však zřetelně patrná ztráta dynamiky tuzemského průmyslu, k níž dochází již od první poloviny loňska.

Letos v dubnu se celkem dařilo zpracovatelskému průmyslu, a to včetně automobilového segmentu, a průmyslu energetickému. Tuzemský průmysl jako celek tak i v prvním měsíci druhého čtvrtletí zůstal celkem odolný vůči nepříznivému globálnímu vývoji, který neblaze poznamenává houstnoucí napětí celních válek.
Nové zakázky našemu průmyslu ze zahraničí rostly v dubnu solidním tempem devíti procent, nejvýrazněji od loňského října. Částečně je však důvodem tohoto příznivého vývoje relativně slabá srovnávací základna loňského dubna. Poměrně dobře si vedl také ukazatel domácích zakázek, které meziročně rostly tempem 9,1 procenta.
V dalších měsících roku se však budou do objemu průmyslové produkce v rostoucí míře promítat nepříznivé mezinárodní faktory, jako je pokračující vyhrocené obchodní válčení na více „frontách“ či rostoucí riziko takzvaného tvrdého brexitu. Průmysl tak za celý letošní rok přidá pouze 1,5 procenta.
Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře