#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Stavebnictví klesá, i když mírněji, zoufale postrádá pracovníky

7. května 2021
Stát přitom stále platí řadu pracovníků, kteří nepracují naplno.

Výkon tuzemského stavebnictví v březnu překonal očekávání analytiků, podobně jako výkon průmyslu. Stavební produkce byla sice meziročně nižší, ale celkem zanedbatelně, o zhruba tři procenta. V případě stavebnictví přitom nelze příliš hovořit o zkreslujícím statistickém efektu ponížené základny meziročního srovnání, jelikož ve stavebnictví se kvůli značné setrvačnosti celého odvětví pandemická krize loni projevila se znatelným zpožděním za dalšími odvětvími, včetně průmyslu. Letos v březnu ovšem stavební produkci nahrálo také zlepšení povětrnostních podmínek, jež se dostavilo, „jak to má být“, s koncem zimy a nástupem jara.

Nadále zůstává ochromené zejména inženýrské stavitelství. V něm se projevuje zmíněná setrvačnost, zrcadlící se v přetrvávající nejistotě stavebních firem a developerů ohledně dalšího vývoje pandemie a síle poptávky po jejím skončení. V inženýrském stavitelství se výrazněji projevuje loni deklarovaná snaha vlády „proinvestovat se z krize“, neboť podstatnou část jeho výkonu zajišťují veřejné rozpočty.

Stavebnictví jako celek ovšem stále naráží na zoufalý nedostatek vhodné pracovní síly, zejména agenturních pracovníků z Ukrajiny, Balkánu a dalšího zahraničí. Ti odešli loni v souvislosti s propuknutím pandemie a zatím se nevrací. Paradoxně tak přetrvává situace, kdy český stát platí v rámci programů typu Antivirus lidi, kteří nepracují naplno, zatímco právě ve stavebnictví, kde by naplno pracovat mohli – a stát by tak nemusel za jejich mzdu utratit ani korunu –, se pracovní síly nedostává.

Stavební produkce bude letos dále zmírňovat svůj propad, resp. postupně zvyšovat svůj výkon.  Za celý letošní rok tak stavebnictví pokles pouze o přijatelné jedno procento.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře