#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Státní vyznamenání by si zasloužili i Čupr, Dlouhý či Průša

30. října 2018

Novináře deníku E15 Ondřeje Součka zajímalo, jestli si podnikatelé Pavol Krúpa a Jaroslav Strnad zaslouží vyznamenání, které jim prezident Miloš Zeman udělil při ceremoniálu ve Vladislavském sále. Více si přečtěte v rozhovoru publikovaném v E15.

Vynikají Jaroslav Strnad či Pavol Krúpa v českých podnikatelských kruzích takovým způsobem, že si zaslouží vyznamenání?

Řekl bych, že v České republice je plno srovnatelně úspěšných podnikatelů, kteří je nedostali. Myslím, že jim pomohlo i to, že patří do okruhů, které jsou prezidentovi nebo jeho okolí nakloněny. Krúpa má přitom image investičního nájezdníka.

Jak hodnotíte jeho roli v byznysu?

To, že pan Krúpa nevytváří hodnoty v tom typickém byznysovém smyslu slova, je pravda. Ale jeho role v byznysu rozhodně není zákonitě negativní. To, že si nájezdníci vyberou slabší kus na trhu může také vést k tomu, že je uzdraví. Mohou například očistit firmu od špatného managementu nebo přebytečných zaměstnanců. Proto si myslím, že mají na trhu rozhodně své opodstatnění.

Koho podle vás dosavadní prezidenti v českém byznysu zapomněli vyznamenat?

Myslím si, že dle nastavených parametrů by to klidně mohli být i mladší podnikatelé z oblasti IT, jako je výrobce tiskáren Josef Průša, zakladatel portálu Kiwi.com Oliver Dlouhý, nebo zakladatel portálu Rohlík.cz Tomáš Čupr. Ti mohou inspirovat další mladé podnikatele.

Vyšlo v E15.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře