#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Stát je špatný sluha, ale zlý pán

26. dubna 2018

Bez existence státu by nám všem bylo nejlépe. To tvrdí takzvaní anarchokapitalisté, stoupenci volného trhu zcela bez státních zásahů. Dokonce ani malý a efektivní stát, který by zajišťoval pouze vnitřní a vnější bezpečnost a soudnictví, se anarchokapitalistům nepozdává jak stále příliš svazující.

Jednou z vůdčích osobností českého anarchokapitalismu je Urza, autor nové knihy nazvané – jak jinak – Anarchokapitalismus. „Stát je špatný sluha, ale zlý pán,“ přibližuje Urza své motto a zároveň podtitul knihy Lukáši Kovandovi, hlavnímu ekonomovi společnosti CYRRUS a zároveň pedagogovi Národohospodářské fakulty VŠE, který s ním pro Ecofin vedl rozhovor.

Urza, který si říká prostě právě jenom „Urza“, v něm také líčí třeba i to, jak se vlastně k anarchokapitalismu dostal, zda by rozšíření anarchokapitalismu vedlo k vymýcení válek a jaká vůbec lidstvo čeká budoucnost. Temná, či zářná?

Vyšlo na Ecofin.cz.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře