#Lukáš Kovanda, Ph. D.

„Spousta lidí bere ekonomické poučky moc vážně,“ tvrdí ekonom Filip Matějka

12. října 2018

„Je pro nás těžké získávat informace, je těžké přemýšlet nad věcmi do detailu, ale jsme schopni prioritizovat, věnovat se tomu, co je důležité,“ tvrdí v rozhovoru pro Ecofin.cz Filip Matějka, akademik a jeden z nejcitovanějších českých ekonomů dneška. I nepozornost tak podle něj může být vnímána jako racionální přístup k řešení problémů.

Právě na popisování racionální nepozornosti a popisu jejích dopadů Matějka staví svůj výzkum. „Když lépe popíšeme, jak se lidé chovají, jak potom funguje makroekonomika? Jak se chovají voliči? Co z toho plyne pro demokracii? Co z toho plyne pro chování firem?“ vysvětluje.

S moderátorem Lukášem Kovandou se však například také o tom, co pro ekonomii jako obor znamenala Světová ekonomická krize, nebo o tom, v čem dnešní ekonomové dělají chybu.

„Spousta lidí vzala ekonomické poučky až moc vážně,“ tvrdí Matějka. Zatímco tvůrci ekonomických teorií si podle něj bývají vědomi jejich limitů, vědí, na co sedí a na co nesedí, ostatní mají následně tendenci přijímat jejich závěry slepě za své. „Svět je daleko komplikovanější,“ připomíná Matějka.

Ekonomie se podle něj z krize poučila. Je mnohem empiričtější než kdysi a začíná také připouštět novější přístupy, jako je například behaviorální ekonomie. Zároveň si však podle něj ekonomové v posledních deseti letech vyslechli spoustu nezasloužené kritiky.

Vyšlo na Ecofin.cz.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře