#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Slovensku padá rating, v porovnání s Českem jej má nejhorší od října 2002

9. prosince 2023
Euro Slovensku nepomáhá, místo českých veřejných financí spějí k rozvratu ty slovenské.

Ratingová agentura Fitch Ratings včera večer zhoršila rating Slovensku, a to ze stupně A na A-. Hodnotí tak slovenskou úvěruschopnost nejhůře za celé období od října 2005. Právě v říjnu 2005, kdy mělo Slovensko zhruba měsíc před vstupem do „předpokoje eura“, systému ERM II, mu Fitch Ratings zlepšila rating ze stupně A- na A.

Slovensko tak v očích této agentury vykazuje nejhorší rating za celou dobu, po niž platí eurem a dokonce i po kterou bylo zapojeno do předvstupního mechanismu pro přijímání eura, zmíněného ERM II. To je zvláště varovné, neboť dopad narůstajícího slovenského veřejného zadlužení a vysokých deficitů nyní není s to kompenzovat ani účast zeměv eurozóně, a tedy kredibilita Evropské centrální banky a její široké možnosti Slovensku ulevovat od efektu vysokého zadlužení, například v podobě relativně vysokých úrokových sazeb a relativně vysokých nákladů obsluhy dluhu.

Slovensko rovněž nyní po zhoršení svého ratingového hodnocení v podání agentury Fitch Ratings zaostává nejvýrazněji za hodnocením České republiky téže agenturou za celé období od října 2002, tedy za posledních více než 21 let. Slovensko má nyní o celé tři stupně horší hodnocení než Česko, což se nikdy právě od října 2022 nepřihodilo. Slovenské veřejné finance spějí k rozvratu mnohem spíše než ty české.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře