#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Slabší růst čínské ekonomiky nelze svádět jen na obchodní válku

19. října 2018

Růst čínské ekonomiky zaostal ve třetím čtvrtletí za očekáváním v prvé řadě kvůli slabému výkonu tamního průmyslu, jehož meziroční expanze zpomalila z šesti procent ve druhém čtvrtletí na 5,3 procenta. Slábnutí pociťuje ovšem také maloobchodní segment. Tržby z prodejů automobilů klesly v září meziročně o 7,1 procenta, nejvýrazněji od roku 2002.

Jinými slovy, zpomalení čínské ekonomiky nelze rozhodně svádět pouze na eskalaci obchodní války. Ta nepochybně přispívá ke špatnému sentimentu institucionálních investorů i řadových Číňanů, který se následně projevuje výprodejem na tamním akciovém trhu. Takže klíčový ukazatel čínských akcií, Šanghajský kompozitní index, v letošním roce zatím odepisuje takřka 23 procent. Po srovnání, klíčový ukazatel amerických akcií, Standard & Poor’s 500 je letos nahoře o 3,6 procenta (viz graf níže: bílá křivka – americké akcie, zelená křivka – čínské akcie).

Ztráta dynamiky čínské ekonomiky však zdaleka není hnána pouze špatnou náladou z obchodní války a výprodejem na burzách, ale plyne z převážné míry z domácích zdrojů, ať už jím je třeba právě zmíněné ochabování průmyslové výroby či pokles prodeje automobilů.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře