#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Schodek státního rozpočtu už letos překonal 100 miliard korun

2. května 2022
Podle ratingové agentury Standard & Poor’s české veřejné finance ukrajinskou válku zvládnou.

Za první čtyři měsíce letošního roku hospodařila vláda se schodkem mírně přesahujícím 100 miliard korun. Jedná se o jedno z nejhorších dubnových plnění historie novodobé České republiky, přesto je po katastrofálním loňském roce patrné citelné meziroční snížení schodku, o více než 90 miliard korun. Na relativním zlepšení hospodaření státního rozpočtu má největší podíl popandemické nastartování ekonomiky. Loňské první čtyři měsíce roku vážně poznamenaly covidové uzavírky ekonomiky, které snížily daňové inkaso vlády, zatímco si vynutily dodatečné výdaje, například na programy podpory zaměstnanosti.

Zlepšení schodkového hospodaření státního rozpočtu má z menší části na svědomí také fiskálně úspornější politika Fialovy vlády v porovnání s Babišovým kabinetem. Vláda má i tak ve svých úsporách rezervy, což nejnověji demonstruje záměrem poskytovat mimořádnou dávku 5000 korun domácnostem s dětmi do osmnácti let, jejichž roční příjem v hrubém vyjádření nepřekračuje milion korun. Výplata takovýchto dávek je stále příliš plošným, málo zacíleným opatřením, čímž připomíná různé covidové dávky Babišovy vlády. Ty současná vláda ovšem odmítala coby příliš nákladné a plošné.

Schodek v letošním roce nakonec dosáhne zhruba 350 miliard korun, tedy o 70 miliard více, než představuje nyní plánovaných 280 miliard. Důvodem je nejen nedostatečně úsporná fiskální politika Fialovy vlády, ale také a zejména nečekané výdaje související s válkou na Ukrajině a příslušnou imigrační krizí.

Vláda však i přes nárůst celkového letošního plánovaného deficitu, k němuž dojde v rámci letní novelizace rozpočtového zákona, dokáže udržet své veřejné finance ve stavu, který nepovede ke zhoršení ratingu. Míní tak jedna ze tří světově významných ratingových agentur, Standard & Poor’s. Tak v pátek potvrdila České republice dosavadní rating a také výhled do nadcházející doby. Dlouhodobý korunový dluh Česka je tak nadále hodnocený na stupni AA, cizoměnový dluh pak na stupni AA-. Výhled je nadále stabilní.

Hodnocení agentury, jejíž posudek bedlivě sledují finanční trhy po celém světě, je pro Česko v této zjitřené době samozřejmě příznivou zprávou. Pokud by došlo ke zhoršení ratingu, ba dokonce jenom výhledu, Česko by si ne mezinárodních trzích muselo půjčovat za vyšší úrok, než tomu bude takto.

Nepříznivý dopad války na Ukrajině podle Standard & Poor’s Česko obstojně ustojí zejména z toho důvodu, že má nízký vládní i zahraniční dluh a zároveň disponuje objemově významnými devizovými rezervami. Agentura Standard & Poor’s vlastně říká, že česká vláda má stále „munici“ k tlumení nepříznivých ekonomických dopadů ukrajinské války, včetně rapidní inflace. Zároveň hodnocení agentury znamená, že tuzemské veřejné finance nejsou v rozvratu, jak mnozí současní vládní politici argumentovali – coby politici opoziční – hlavně na sklonku éry předchozí Babišovy vlády.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře