#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Růst platů ve státní sféře zvyšuje důvěru spotřebitelů v českou ekonomiku

24. září 2018

Důvěra v ekonomiku v září vzrostla nejvýše od letošního června. Oproti srpnu se zlepšila jak nálada spotřebitelů, tak podnikatelů. K růstu spotřebitelského optimismu přispělo rozhodnutí vlády navýšit od příštího roku platy ve veřejné sféře. Plošné navýšení o osm procent pomůže podstatné části Čechů lépe překonat dopad zdražujících energií a bydlení. Míra nezaměstnanosti přitom zůstává – a nadále zůstane – na svém více než dvacetiletém minimu nebo v jeho blízkosti.

Mezi podnikateli zavládla lepší nálada než během prázdninových měsíců, neboť poněkud polevila hrozba obchodní války mezi Spojenými státy a EU a navíc ani pokračující obchodní napětí mezi USA a Čínou se negativně nepromítá do zpomalení světového obchodu. Zde je však na místě značná zdrženlivost, neboť dnešním uvedením nové sady cel začíná další kolo obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem a nad světovou ekonomiku se tedy stále spíše smráká. Její vyhrocená podoba tíživě poznamená světový obchod a také výkon českého zahraničního obchodu a tedy i ekonomickou výkonnost naší podnikové sféry. Možná světová obchodní válka nyní představuje hlavní hrozbu setrvání spotřebitelské a podnikatelské důvěry na svých současných, solidních úrovních. 

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře