#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Růst cen pohonných hmot žene inflaci nad odhad České národní banky, koruna však i tak oslabuje

13. dubna 2021
Zlevňují brambory, vepřové, plyn i elektřina.

Koruna v reakci na dnešní informaci Českého statistického úřadu o výši březnové inflace oslabila zpět nad úroveň 26,00 za euro. Inflace je totiž mírně slabší, než trh předpokládal. Analytici oslovení agenturou Bloomberg ve střední hodnotě svých odhadů počítali s inflací čítající 2,4 procenta. Ta ale nakonec v březnu dosáhla meziročního růstu jen ve výši 2,3 procenta. Mírnější inflace v očích trhu může poněkud oddálit první zvýšení základní úrokové sazby České národní banky po pandemii, což snižuje atraktivitu české měny. Žádné výraznější oslabení koruny ale z tohoto důvodu čekat nelze.

Inflace totiž stále předčí předpoklad České národní banky z její stále aktuální prognózy, která pro březen počítá pouze s dvouprocentním meziročním nárůstem hladiny spotřebitelských cen.

Klíčovým důvodem rychlejší inflace, než jakou předpokládala ČNB, je vývoj cen pohonných hmot. Ještě v únoru byly ceny pohonných hmot v průměru dle údajů CCS meziročně o takřka čtyři koruny levnější. Jenže v březnu toto meziroční zlevnění vymizelo. Důvodem je jak letošní citelný růst cen pohonných hmot v důsledku omezené nabídky ropy ve světě i postupující vakcinace v řadě zemí, tak i efekt loňské březnové ponížené základny meziročního srovnání cen pohonných hmot. Loni v březnu se totiž v cenách pohonných hmot poprvé, ale zato hned poměrně výrazně projevily dopady pandemické situace a prudkého celosvětového ochlazení poptávky po palivech z důvodů omezení silniční a letecké dopravy i průmyslové výroby nebo mezinárodní přepravy zboží.

V důsledku pandemie však letos v březnu klesaly ceny zemního plynu i elektřiny, což je nejen z hlediska domácností potěšující zpráva. Naopak nadále citelně, takřka o pětinu, rostly ceny tabáku, což souvisí s loňským i letošním zvyšováním spotřební daně z něj. Na druhou stranu citelně zlevnilo třeba vepřové maso nebo brambory. U vepřového se projevuje efekt šíření afrického moru prasat, který způsobil přebytek na evropském trhu, když Čína a další asijské ekonomiky zakázaly dovoz vepřového ze zemí typu Německa, kam se v uplynulých letech z Asie prasečí mor postupně rozšířil. Morová epidemie propukla v létě 2018 v Číně. Pokles cen brambor má pak na svědomí poměrně příznivá loňská úroda, která následovala po letech naopak velmi slabé sklizně, jedné z nejhorších v dějinách ČR, za níž stálo nepříznivé počasí.

Inflace v letošním roce dosáhne průměrně úrovně 2,2 procenta. Růst cen pohání především takzvaná jádrová inflace, jejíž stále citelné tempo pramení z výrazného růst mezd. Ten v rozporu s očekáváním pandemie zpomalila citelně méně, než se čekalo. Přitom v letech 2016 až 2020 nominálně mzdy v ČR rostly čtvrtým nejrychlejším tempem v EU, pokud jde o platy ve veřejné sféře, a pátým nejrychlejším tempem, pokud jde o mzdy v soukromé sféře. Ve veřejné sféře vzrostly o 46,3 procenta, v soukromé o 33,5 procenta. Tento kvapný mzdový růst se stále i dnes promítá do citelného tempa spotřebitelské inflace, které je v rámci EU aktuálně čtvrté nejvyšší. Rychleji ceny rostou pouze v Polsku, Maďarsku a Rumunsku.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře