Ruský rubl se citelně propadá ve své hodnotě a vůči americkému dolaru oslabuje do blízkosti historického minima. Dolar se dnes prodával i za více než 80,8 rublu. Ruské měně bezprostředně škodí karanténní uzavírky napříč Evropou, které sice ještě nedosahují svého jarního rozsahu, nicméně výrazně podvazují poptávku po ropě. Ta představuje klíčový ruský vývozní artikl. Cena ropy Brent se dnes propadla pod 37 dolarů za barel, nejníže od letošního května.
Rublu ovšem nesvědčí ani aktuální vývoj amerického klání o Bílý dům. Investoři se obávají, že po volebním vítězství demokratického kandidáta Joea Bidena – které je podle průzkumů pravděpodobnější než znovuzvolení jeho republikánského rivala Donalda Trumpa – Spojené státy zostří svůj postoj vůči Rusku a aplikují další sadu ekonomických sankcí. Rubl se přitom nikdy nevzpamatoval ze svého oslabení v druhé polovině roku 2014, které souviselo se zhoršením mezinárodního postavení Ruska kvůli konfliktu na Ukrajině a anexí Krymu a s tehdejším uvalením sankcí – jak ze strany USA, tak EU. Mezinárodní postavení země se nyní může dále zhoršit právě po Bidenově vítězství, což by mělo svůj neblahý dopad na ruské hospodářství, a tedy také na rubl.
Zahraniční investoři však nadále drží ruské vládní dluhopisy za více než tři biliony rublů, což představuje zhruba 37 miliard dolarů. Jedná se o historicky takřka rekordní číslo. Nelze tudíž vyloučit, že ruská měna je minimálně o deset procent podhodnocená. Trumpovo vítězství v amerických prezidentských volbách by tak mohlo být nečekanou vzpruhou také právě ruské měně.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.