#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Ruská ekonomika letos poklesne jen o 3,5 %, méně než Česko v letech 2009 nebo 2020, očekává největší americká banka

6. července 2022
Kreml zatím počítá s propadem o 12 %, ale toto číslo sníží směrem k odhadu Američanů.

Pokles ruské ekonomiky letos bude nečekaně mělký, prognózují největší americké banky jako JP Morgan nebo Citigroup. První jmenovaná, největší banka USA, nově počítá s poklesem ruské ekonomiky čítajícím pouze 3,5 %. Jednalo by se tak o dramaticky slabší propad, než jakému ruské hospodářství čelilo v letech 2008 a 2009, v době světové finanční krize, nebo v roce 2020, kdy propukla covidová pandemie.

Kreml dosud počítá s poklesem ekonomiky 12 %, ale tento svůj odhad chystá aktualizovat tak, že jej přiblíží odhadům uvedených amerických bank.

Pokud by ruská ekonomika letos poklesla opravdu jen o 3,5 %, jak prognózuje JP Morgan, bude její propad slabší než ten, jejž vykázala česká ekonomika v letech 2009 nebo 2020, kdy ztratila 4,5 %, resp. 5,5 %.

Propad ruské ekonomiky tlumí zejména citelný nárůst cen energií, hlavně zemního plynu a ropy, k němuž došlo z velké části v důsledku války, již Rusko letos rozpoutalo na Ukrajině. Například země EU stále ve velkém ruské energie odebírají. Část energetického vývozu se Rusku podařilo přesměrovat do zemí typu Číny nebo Indie, takže tak země také utlumila dopad západních sankcí. V květnu Rusko předběhlo Saúdskou Arábii coby největší vývozce ropy do Číny. Čína představuje největšího světového dovozce ropy.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře