#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Rozvrat si rozvracet nedáme

1. července 2021

České veřejné finance nejsou a ani v dohledné době nebudou v rozvratu. To není úryvek z vládního propagačního materiálu, nýbrž verdikt světově významné ratingové agentury Fitch Ratings. Příslušnou zprávu vydala závěrem minulého týdne. Prakticky nikdo si jí nevšiml. V porovnání s květnovým varováním agentury Moody’s, že české veřejné finance stále postrádají hodnověrný plán konsolidace, se jí dostalo výrazně slabšího mediálního pokrytí.

Přitom je vlastně svojí povahou významnější než zpráva Moody’s. Ta je totiž pouhým zdviženým prstem, že jednou by mohlo dojít ke zhoršení ratingu. Zato zpráva Fitch Ratings teď a tady potvrzuje, že letos a zřejmě ani příští rok hodnocení bonity českého zadlužení nezhorší. Agentura stvrdila – coby stabilní – i svůj ratingový výhled. Předpokládá totiž, že současný enormní nárůst veřejného zadlužení v poměru k HDP je pouze přechodného rázu, střednědobě očekává jeho nástup na klesající dráhu. Ten podpoří také stabilní ekonomický růst, jenž se dostaví v důsledku postupující vakcinace a potlačení pandemické situace.

Za současných okolností je tedy zpráva poměrně přísné agentury Fitch pro Česko příznivá. Mezinárodně uznávaní experti, zcela nezávislí na politickém cyklu v ČR, totiž vlastně říkají, že loňský vládní daňový balíček, zejména pak takzvané zrušení superhrubé mzdy, střednědobě ani dlouhodobě nijak zásadně nezhorší udržitelnost tuzemských veřejných financí. Je tedy zřejmé, proč zprávu ráda nechala zapadnout vládní opozice. Na pováženou je ale to, že ji radši nekomentovali ani někteří ekonomové, kteří vládu tak rádi „pérují“ za všechno možné.

Jejich kritika, leckdy opodstatněná, bude pro příště uvěřitelnější, když dokážou připustit, že vládní finance nejsou v tak dezolátním stavu, jak s gustem líčí. Jestliže k faktům budou nadále přistupovat selektivně, nejsou již ekonomy, ale stali se politiky. Nic proti, ale měli by to jasně deklarovat.

Vyšlo v Hospodářských novinách.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře