#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Rozpočet je schválený: vláda dá na Ukrajince tolik, co člověk s běžným příjmem za jedno pivo

10. března 2022
Kritika, že pomáhá „na úkor“ vlastních občanů, neobstojí.

Fialova vláda má svůj první rozpočet. Poslanci jej schválili dnes. Jeho již přijaté rámcové parametry se vlivem války na Ukrajině nezměnily. Plánovaný schodek zůstává na úrovni 280 miliard korun. Příjmy mají činit 1613,2 miliardy korun, zatímco výdaje 1893,2 miliardy. Na dílčích změnách se však poslanci shodli. Na humanitární pomoc související s Ukrajinou nově vyčlení 1,8 miliardy korun. Miliardu korun navíc pak získává ministerstvo obrany na nákup ručních palných zbraní. Dochází ještě k dalším, méně nákladným úpravám. Tyto úpravy ale schodek „nenafukují“, neboť stát příslušené peníze získá přesunem z jiných kapitol, případně z rezerv rozpočtu.

Z uvedené částky 1,8 miliardy korun se o celkem 1,5 miliardy navýší rozpočet ministerstva vnitra, aby tak resort mohl zajistit program pomoci občanům Ukrajiny. Zbývajících 300 milionů pokryje výdaje spojené s humanitární pomocí související s válkou na Ukrajině, přičemž 150 milionu z této částky použije opět ministerstvo vnitra a dalších 150 miliard pak ministerstvo zahraničních věcí.

Tyto klíčové přesuny v rozpočtu, jež souvisí s válkou na Ukrajině, tak dohromady činí 2,8 miliardy korun. To je vzhledem k závažnosti situace na Ukrajině zcela přiměřená částka. Vydání této částky nemá potenciál narušit cestu k udržitelnosti veřejných financí, po niž vláda nadále postupuje, navzdory horšící se mezinárodní bezpečnostní situaci.

Kritika, že vláda pomáhá Ukrajině „na úkor“ vlastních občanů, jež zazněla například z úst ombudsmana Stanislava Křečka, tedy nemá ekonomické opodstatnění. Financování potřeb českých občanů není nijak ohroženo. Částka 2,8 miliardy korun představuje z částky celkových plánovaných příjmů státního rozpočtu, tedy uvedených 1613,2 miliard korun, to samé, co částka 52 korun ze sumy 30 tisíc korun. Jedná se tedy o proporcionálně stejný výdaj, jaký člověk s měsíčním příjmem 30 tisíc korun čistého uskuteční v daném měsíci vydáním „navíc“ částky 52 korun. Což je částka, které se už dnes běžně blíží cena jednoho půllitru točeného pivo v hospodě či restauraci.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře