#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Rozhodnutí vlády neotevřít obchody způsobí ztráty až desítek miliard, zvýší nezaměstnanost

19. února 2021
Už nyní jsou čeští podnikatelé ochromeni nejvíce v celé historii země.

Dnešní rozhodnutí vlády v pondělí neotevřít nyní uzavřené obchody je pro ekonomiku ránou, která způsobí i nárůst míry nezaměstnanosti.

Vláda rezignovala na možnost kompromisního řešení v podobě otevření obchodů za přísných hygienických opatření, včetně povinného nošení respirátorů třídy FFP2. Rozhodnutí tak českou ekonomiku připraví o další miliardy až desítky miliard korun v závislosti na tom, jak tato nynější podoba uzavírky maloobchodu bude ještě trvat.

Pro provozovatele maloobchodu – například obchodů s elektronikou nebo oblečením či obuví pro dospělé – je nákladná i samotná nejistota, kterou vláda svým jednáním umocňuje. Řada z nich se totiž na pondělní otevření připravovala, například právě investicemi do respirátorů pro své zaměstnance.

Navíc platí, že zasažen není jen samotný maloobchod, ale i jeho dodavatelé, a tedy velkoobchod jako takový. Přitom letos dochází k největšímu ochromení podnikatelské aktivity v historii ČR.

Podnikatelské aktivity pozastavilo letos v lednu rekordních 25 534 živnostníků, což je o 50 procent víc než před rokem a nejvíce v historii ČR. Vyplývá to ze statistiky společnosti Bisnode – A Dun & Bradstreet Company.

Z údajů za jednotlivá odvětví podnikatelské činnosti vyplývá, že zvláště dramatický nárůst počtu pozastavení podnikání zaznamenal v lednu právě zmíněný velkoobchod. Zatímco loni v lednu „zavřelo krám“ jen 68 velkoobchodníků, letos v lednu už to bylo 834. To je tedy více než dvanáctkrát tolik než loni.

Mohutný nárůst v počtu pozastaveného velkoobchodního podnikání ilustruje fakt, že pandemickou krizí nejsou zasaženi jen ti „viditelní“, tedy například diskutované maloobchodní prodejny, restaurace či hotely, ale také jejich „neviditelní“ velkoobchodní dodavatelé. Zavřené maloobchodní prodejny, restaurace nebo hotelu si všimne každý. To, že velkoobchodní sklad na kraji města, který jim zboží dodává, zdaleka nejede na plné obrátky, už zaregistruje málokdo.

V lednu proto právě velkoobchodní dodavatelé gastroprovozů, tedy třeba dodavatelé potravin či nápojů nebo cukráři, uskutečnili v centru Prahy protestní akci a zároveň odeslali veřejnou výzvu premiéru Babišovi, aby vláda jejich problémy řešila.

Omezení provozů restaurací pouze na prodej u výdejního okénka nebo prostřednictvím donášky snižuje odbyt velkoobchodním dodavatelům gastroprovozů až o 80 procent. Dodavatelé restaurací ovšem nemají nárok na obdobnou výši a formu státní podpory jako právě restaurace.

Lednová čísla společnosti Bisnode potvrzují, že pokud je nyní někde vládní pomoc skutečně nedostatečná, je to právě v oblasti velkoobchodu.

Nutno ovšem říci, že první měsíc roku je z pohledu počtu nově přerušených živností dlouhodobě nejsilnější. V dalších měsících lze tedy čekat snížení počtu přerušených živností, který však i tak zůstane trvaleji nad dlouhodobým normálem. Nárůst přerušených živností na přelomu roku se již odrazil v míře nezaměstnanosti, které v lednu poměrně citelně poskočila z rovných čtyř na 4,3 procenta, což je nejvyšší údaj za posledních takřka čtyři roky.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře