#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Putinův projev otřásl burzami, hlavní náraz ale teprve přijde

21. února 2022
I tak ropa letí vzhůru k úrovni 100 dolarů za barel a rubl je vůči koruně právě teď nejslabší v historii.

Ruské akcie i rubl se dnes v reakci na zásadní vystupňování konfliktu na Ukrajině mohutně propadly. Krok ruského prezidenta Vladimira Putina, který uznal dvě povstalecké republiky na východě Ukrajiny, citelně zvyšuje riziko v celé oblasti. To stahuje dolů jak ruská, tak ukrajinská aktiva. Ve Spojených státech se dnes z důvodu prázdnin na burzách neobchoduje.

Během Putinova televizního vystoupení, v němž svůj přelomový krok oznámil, se ruské akcie propadly až o osmnáct procent. Stalo se tak v rámci večerního obchodování po skončení řádných burzovních hodin. Během nich se stěžejní ukazatel moskevské burzy, index MOEX, propadl o takřka jedenáct procent. Jedná se o jeho nejvýraznější pokles od anexe Krymu v březnu 2014.

Rubl se vůči dolaru propadl o více než tři procenta, na nejslabší úroveň od listopadu 2020. Citelně oslabil také vůči české koruně. Vůbec poprvé v historii se dnes koruna prodává za 3,7 a více rublu. V roce 2002 mezi oběma měnami panoval kurs 1:1, od té doby ruská měna trendově vůči koruně oslabuje, až právě na svoji dnešní historicky nejslabší úroveň (viz graf).

Nelze ale očekávat, že by koruna zůstala vůči citelnému zvýšení rizika imunní. Naopak. Pokud nepočítáme rubl a ukrajinskou hřivnu, patří mezi měny, jež jsou vůči vystupňování konfliktu zranitelné vůbec nejvíce, vedle polského zlotého nebo maďarského forintu. Vůči euru ale koruna zatím ztrácí poměrně nepatrně. Zítra lze ovšem očekávat výraznější oslabení, až se rozjede obchodování na klíčových devizových trzích. Stejně tak je třeba zítra počítat s propadem akciových trhů všude po světě. Naopak dařit by se mělo tradičním bezpečným útočištím, jako je dolar, americké dluhopisy, švýcarský frank nebo zlato.

Pravděpodobnost bankrotu Ruska během příštích pěti let dnes stoupla na přibližně dvacet procent, nejvýše od roku 2016, vyplývá z cenových pohybů na trhu s pojištěním proti platební neschopnosti. Trhy totiž začínají započítávat výrazné zhoršení finanční pozice Ruska vlivem předpokládaných razantních sankcí Západu vůči němu, jež mohou nabýt i podoby odstřižení od mezinárodního platebního systému SWIFT, jejž kontroluje Západ.

Bezprostředně však Rusku nahrává vývoj na trhu s ropou. Ta vlivem dnešního Putinova kroku citelně zdražuje na nejvyšší úroveň od roku 2014. Barel Brentu se dnes večer středoevropského času prodával až za 97,30 dolaru za barel. Rusko z vysokých cen ropy profituje, neboť představuje klíčového světového čistého vývozce ropy. Nyní nelze vyloučit, že už zítra cena ropy přesáhne psychologickou úroveň 100 dolarů za barel a následně může jít ještě citelně výše. Na obzoru je tak možné zdražení benzínu a nafty v ČR na historická maxima, na ceny kolem 40 korun za litr.

Rubl dnes znehodnotil na svoji nejslabší úroveň vůči české koruně v historii, koruna vyšla až na 3,72 rublu (zdroj: Bloomberg).

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře